Victorie în inferioritate numerică: Știința Miroslava – Aerostar Bacău 1-0 (1-0)

greu

Știința Miroslava păstrează distanța de opt puncte față de liderul Sepsi Sfântu Gheorghe în Seria 1 a Ligii a III-a, cu numai opt etape înainte de finalul campionatului, după ce sâmbătă a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), pe Aerostar Bacău, în urma golului reușit în minutul 37, din penalty, de Adrian Ilie. Cu un om în minus încă din minutul 25, când Ghiarasim a fost eliminat de arbitru, după primirea a două cartonașe galbene, gazdele s-au mobilizat exemplar și au reușit o victorie mare, în fața unui adversar dificil. În celelalte partide din etapa a 18-a, disputate sâmbătă, s-au înregistrat următoarele rezultate: Olimpia Râmnicu Sărat – CSM Pașcani 3-1, Bucovina Rădăuți – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-3, Cetatea Târgu Neamț – Atletico Vaslui 0-3, Sporting Liești – Inter Dorohoi 3-2, Petrotub Roman – Metalosport Galați 1-1, CS Panciu – FC Zagon 3-0. Clasament: 1. Sepsi Sfântu Gheorghe – 46 p, 2. Olimpia Râmnicu Sărat – 42 p, 3. Petrotub Roman – 38 p, 4. Știința Miroslava – 38 p, 5. Metalosport Galați – 32 p, 6. Aerostar Bacău – 26 p, 7. Sporting Liești – 24 p, 8. CSM Pașcani – 21 p, 9. CS Panciu – 19 p, 10. Bucovina Rădăuți – 16 p, 11. FC Zagon – 13 p, 12. Atletico Vaslui – 11 p, 13. Inter Dorohoi – 10 p, 14. Cetatea Târgu Neamț – 3 p. Etapa viitoare (sâmbătă, 9 aprilie): Sepsi Sfântu Gheorghe – Știința Miroslava, Aerostar Bacău – Cetatea Târgu Neamț, Atletico Vaslui – Sporting Liești, Inter Dorohoi – Petrotub Roman, Metalosport Galați – Olimpia Râmnicu Sărat-, CSM Pașcani – CS Panciu, FC Zagon – Bucovina Rădăuți.