CSMS Iași – Fenerbahce Istanbul 2-2 (2-0), în ultimul meci din cadrul stagiului de pregătire din Turcia

meci csms 02

CSMS Iași a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-0), meciul disputat miercuri după amiază în compania formației Fenerbahce Istanbul. Meciul, care s-a desfășurat pe terenul bazei de antrenament a lui Fenerbahce, a fost unul aprig disputat, în care ieșenii, calificați în premieră, în acest an, în preliminariile Europa League, au dat o replică neașteptat de bună formației care la finalul sezonului recent încheiat a terminat pe locul doi, după Beșiktaș, în campionatul Turciei. Ieșenii au început foarte bine partida, reușind să deschidă relativ repede scorul, în minutul 19, prin Piccioni. Șapte minute mai târziu, trupa antrenată de Nicolo Napoli și-a mărit avantajul pe tabela de marcaj, în urma reușitei lui Andrei Cristea. În actul secund, ca urmare a stării de oboseală acumulată de majoritatea fotbaliștilor ieșeni, Fenerbahce a revenit în joc și a reușit mai întâi să reducă din handicap, prin Ramazan Civelek (min. 49), și apoi să restabilească egalitatea, în minutul 89, prin același Ramazan Civelek. Antrenorul Nicolo Napoli a trimis în teren următorul ”11”: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ciucă – V. Gheorghe, Mitic, Țigănașu, Bole – A. Cristea, Piccioni. Meciul cu Fenerbahce a fost ultimul din cadrul stagiului de pregătite efectuat de CSMS Iași la Bolu. În Turcia, ieșenii au obținut o victorie (1-0 cu FC Voluntari) și patru rezultate de egalitate (3-3 cu Nefci Baku, 1-1 cu Osmanlispor, 1-1 cu o selecționată a fotbaliștilor africani și 2-2 cu Fenerbahce Istanbul). Fotbaliștii din Dealul Copoului se vor întoarce vineri în țară. Ei vor avea două zile libere, după care, începând de luni, aceștia își vor relua pregătirile la Complexul Sportiv ”Emil Alexandrescu”, în vederea partidei din prima manșă din cadrul turului doi preliminar al Europa League, programată joi, 14 iulie, pe teren propriu, în compania formației Hajduc Split, ocupanta locului trei în sezonul trecut, în campionatul Croației.

Filed in: Informațía zilei, Sport