Un meci cu două reprize diferite: CSMS Iași – Hajduk Split 2-2 (2-0)

iasi-hajduk

CSMS Iași a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-0), joi seara, cu echipa croată Hajduk Split, în prima manșă din turul al doilea preliminar al Europa League, după o primă repriză de vis, în care gazdele au zburdat pur și simplu pe teren, și după o repriză secundă în care elevii lui Nicolo Napoli au fost de nerecunoscut, făcând numeroase gafe la mijlocul terenului și în apărare. Moldovenii au deschis relativ repede scorul, în minutul 19, prin Andrei Cristea, care a reluat, simplu, din șase metri, balonul expediat de pe partea dreapta de Piccioni. Patru minute mai târziu, același Piccioni, găsit excelent cu o pasă filtrantă de Vasile Gheorghe, îl execută scurt pe portarul croat și Iașiul lua deja o opțiune serioasă în privința calificării. Nu a fost, însă, să fie așa, întrucât la pauză, de la cabine parcă au venit alte echipe. În minutul 48, pe fondul unui marcaj ”aproximativ” al lui Frăsinescu, nou intratul în teren, nigerianul Frank Ohazda, reduce din handicap și o readuce pe Hajduk în joc. Gazdele nu se regăsesc deloc, în timp ce oaspeții pun stăpânire pe mijlocul terenului și devin din ce în ce mai periculoși la poarta lui Grahovac. După o ratare din fața careului a lui Dan Roman, croații reușesc să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj în al patrulea minut de prelungiri, prin Ahmed Said, în urma unei grave greșeli a portarului Grahovac, și meciul se încheie cu un rezultat echitabil de egalitate, care conferă formației din Split prima șansă la calificare în meciul retur. Au evoluat echipele: CSMS Iași: Branko Grahovac – Ionuț Voicu, Marius Mihalache, Cosmin Frăsinescu, Alexandru Țigănașu (min. 78 Mădălin Martin) – Alexandru Ciucur (min. 65 Mădălin Ciucă), Milan Mitic, Vasile Gheorghe, Lukacs Bole – Andrei Cristea, Gianmarco Piccioni (min. 83 Dan Roman, 83); Hajduk Split: Dante Stipica — Josip Juranovic, Marko Cosic, Zoran Nizic, Hrvoje Milic – Toma Basic (min. 57 Tonci Mujan), Jefferson, Fran Tudor min. 68 Ahmed Said), Nikola Vlasic – Zvonimir Kozulj, Ivan Mastelic (min. 46 Franck Ohandza). Meciul retur este programat joi, 21 iulie, la Split.

Filed in: Informațía zilei, Sport