Liga 1: CSM Politehnica Iași – Gaz Metan Mediaș 3-1 (1-1)

csms

Revenită după aventura din Europa League, unde a fost eliminată de Hadjuk Split după două partide în care nu a fost cu nimic mai prejos decât redutabila sa adversară, CSM Politehnica Iași a debutat cu dreptul, vineri seara, în Copou, în noua ediție a Ligii 1, după ce a învins-o cu 3-1 (1-1) pe Gaz Metan Mediaș, formație nou-promovată în acest sezon. Ieșenii au început foarte bine partida, deschizând scorul încă din minutul 7, prin Țigănașu, în urma unui corner executat de pe partea dreaptă. Inexplicabil, după marcarea golului, gazdele s-a retras în apărare, permițându-le elevilor lui Cristi Pustai să pună stăpânire pe joc. În ciuda unei dominări evidente la mijlocul terenului, asta și din cauza faptului că în echipa gazdă, tânărul Marian Târșa i-a luat locul mult mai experimentatului Vasile Gheorghe, ca urmare a introducerii regulii ”under 21”, medieșenii nu și-au creat mari ocazii de gol la poarta lui Grahovac. Cu toate acestea, oaspeții au reușit să plece la cabine cu un nesperat 1-1, grație golului egalizator realizat de Mircea Axente în minutul 35, tot în urma unui corner de pe partea dreaptă. La reluare, gazdele, cu Vasile Gheorghe în locul neinspiratului Ciucur, au forțat desprinderea pe tabela de marcaj, însă golul mult așteptat nu a venit decât în minutul 82, în urma unei execuții superbe a lui Lukacs Bole (șut puternic din afara careului, de la aproximativ 25 de metri).  ”Cireașa de pe tort” a fost pusă în ultimul minut de joc de Andrei Cristea, care a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.  Așa s-a scris istoria unui meci în care gazdele, evident mai valoroase decât adversarii, au trebuit să muncească serios pentru a bifa primul succes din noul sezon. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iași. Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Țigănașu – Ciucur (min. 46 V. Gheorghe), Mitic, Târșa (min. 58 Chelaru), Bole, A. Cristea, Piccioni (min. 74 D. Roman); Gaz Metan Mediaș: Pleșca –  Crețu (min. 87 Târtovak), Cristea, Zaharia – Susnar, C. Petre, A. Munteanu (min. 46 Eric), Danci, Llullaku – Gavra (min. 69 Buzean) – M. Axente. În urma acestui rezultat, CSM Politehnica Iași ocupă locul 2 în clasamentul Ligii 1, cu 3 puncte și un meci mai puțin disputat (cel din prima etapă, din deplasare, cu Steaua, partidă reprogramată pentru data de 31 august), în urma liderului Dinamo București. În etapa a treia, elevii lui Nicolo Napoli vor evolua vineri, 5 august, de la ora 21.00, în deplasare, în compania formației ASA Târgu Mureș.

Filed in: Informațía zilei, Sport