CSM Politehnica Iași, eliminată din Cupa Ligii Adeplast

napoli

Deși au început foarte bine campionatul, obținând două victorii din tot atâtea meciuri (3-1 acasă cu Gaz Metan Mediaș și 3-0 în deplasare cu ASA Tg. Mureș), fotbaliștii de la CSM Politehnica Iași și-au arătat limitele în confruntarea cu FC Botoșani, din optimile Cupei Ligii Adeplast, elevii lui Nicolo Napoli fiind învinși cu scorul de 0-1 (0-1), rezultatul fiind, însă, unul mincinos față de ceea ce s-a întâmplat în teren. Gazdele au zburdat pur și simplu pe teren, în timp ce ieșenii au avut o singură ocazie clară de gol, în prima repriză! Fără Grahovac și Andrei Cristea titulari, trupa lui Napoli a părut o echipă oarecare, blazată și cu un joc bătrânesc, bazat aproape exclusiv pe apărare. În contrast evident, FC Botoșani a etalat un joc plăcut ochiului, foarte ofensiv și spectaculos. Din multitudinea ocaziilor pe care le-au avut la poarta lui Capraco, gazdele nu au reușit să înscrie decât o dată, în minutul 9, prin Lorand Fulop, puștiul de 19 ani, adus în această vară de la nou promovata în liga a doua OSK Sfântu Gheorghe. Același Fulop a fost foarte aproape de a reuși ”dubla” în ultimul minut de joc al primei reprize. Superioritatea gazdelor a fost și mai evidentă în repriza a doua, însă atât Bordeianu, cât și Matulevicius au ratat incredibil din poziții favorabile. Au evoluat echipele: FC Botoșani: Albuţ – Patache, Plămadă, Miron, Popovici – Istvan Fulop, Vaşvari, Bordeianu, Lorand Fulop (min. 61 Greu) – M. Roman (min. 60 Golofca), Matulevicius (min. 78 Astafei); CSM Politehnica Iaşi: Caparco – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu – Mitici, Ştefănescu (min. 58 Piccioni) – Ciucur (min. 57 A. Cristea), Gheorghe, Bole – D. Roman. În urma victoriei împotriva Iașului, FC Botoșani s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Adeplasat, fază în care va întâlni, din nou pe teren propriu, formația Steaua București, deținătoarea trofeului.

Filed in: Informațía zilei, Sport