5:14 pm - Saturday April 29, 6676

Rugby – Superliga CEC Bank: Politehnica Iași – Timișoara Saracens 24-49 (17-32)

rugby-iasi-timisoara

Rugbyștii de la Politehnica Iași au evoluat timorați și fără vlagă în fața celor de la Timișoara Saracens, pierzând cu scorul de 24-49, sâmbătă după amiază, pe teren propriu, partida cu campioana en-titre, într-un meci contând pentru etapa a VII-a (ultima) a turului Superligii CEC Bank. Gazdele au început dezastruos partida, fiind conduși după numai un sfert de oră cu 17-0 de timișoreni, care au marcat două eseuri prin Burcea și Rose, ambele finalizări în careul de țintă al ieșenilor fiind transformate de Calafeteanu, jucător care, în plus, a înscris și din lovitură de pedeapsă. Daniel Plai reușește să reducă din handicap, în urma unui eseu de penalizare dictat de arbitru, transformat de același jucător. După o lovitură de pedeapsă transformată de același Daniel Plai, oaspeții revin în joc și reușesc, la rându-le, să transformare o lovitură de pedeapsă prin Calafeteanu. Până la pauză, Simionescu, de la oaspeți, reușește o ”dublă”, respectiv două eseuri spectaculoase în terenul de țintă al ieșenilor, în timp ce gazdele ripostează prin încercarea lui Orghianu, stabilind scorul la pauză, 17-32. La reluare, la adăpostul diferenței lejere de pe tabela de marcaj, campionii nu au mai forțat, însă cu toate acestea reușesc să mai înscrie un eseu, prin Rose, transformat de Conache. Spre final, gazdele reduc din handicap, prin Toader și Pretorius. Timișoara Saracens câștigă clar la Iași, obținând și punctul bonus ofensiv, devansând-o în clasament pe Steaua, ambele echipe având același număr de puncte, campionii având însă un esaveraj mai bun. În cealaltă partidă disputată sâmbătă în ultima etapă a turului Superligii: Universitatea Cluj – CSM Olimpia București 24-10 (12-3). În clasament: 1. Timișoara Saracens – 24 p, 2. Steaua București – 24 p, 3. CSM Știința Baia Mare – 17 p, 4. Dinamo București – 10 p, 5. Politehnica Iași – 9 p, 6. Universitatea Cluj – 8 p, 7. CSM Olimpia București – 4 p.