5:14 pm - Monday April 29, 5737

Liga 1: Dinamo București – CSM Politehnica Iași 3-1 (2-0)

dinamo-iasi-3-1

CSM Politehnica Iași continuă parcursul dezamăgitor din acest sezon, fiind învinsă sâmbătă seara, în Ștefan cel Mare, cu scorul de 1-3 (0-2), de Dinamo București, într-un meci contând pentru etapa a VIII-a a Ligii 1, rezultat în urma căruia trupa lui Ioan Andone a urcat pe locul 2 în clasament, la  numai două puncte de liderul Steaua. Ieșenii au început cum nu se putea mai prost partida, după numai 17 minute aceștia văzându-se conduși cu 2-0 pe tabela de marcaj, în urma golurilor reușite de Maric și autogolul lui Grahovac. Treptat-treptat, oaspeții reușesc să echilibreze meciul, asta și ca urmare a pasului înapoi făcut de dinamoviști, mai întâi Piccioni și apoi Ștefănescu având două ocazii bune de a reduce din diferență. Gazdele au replicat prin Rotariu, care cu numai trei minute înainte de pauză a avut golulul cu nr. 3 în vârful bocancului, însă șutul expediat de mijlocașul dinamovist a ocolit de puțin bara din stânga a porții lui Grahovac. La reluare, Vali Lazăr (cel mai bun jucător de pe teren) îl găsește cu o pasă excelentă în minutul 55 pe Adam Nemec și vârful adus în urmă cu numai trei zile de Dinamo îl învinge pe goalkeeper-ul oaspeților cu un șut din cădere, din interiorul careului. Mulțumiți de rezultat, elevii lui Ioan Andone nu mai pun presiune la poarta Iașului, lucru care a avut ca efect o ”trezire” neașteptată a oaspeților. Cu o condiție fizică superioară, oaspeții pun stăpânire pe joc și reușesc să reducă din diferență în minutul 65 prin Piccioni, după o pasă a lui Sato din marginea careului mare. În continuare, oaspeții presează, însă șuturile expediate de Boiciuc (min. 69 și min. 75) și, respectiv, Bădic (min. 81) nu-și găsesc țința. CSM Politehnica Iași ajunge astfel la cel de-al șaselea meci consecutiv fără victorie în campionat, situația echipei devenind dacă nu una critică, cel puțin una îngrijorătoare, în condițiile în care în următoarele două partide, elevii lui Nicolo Napoli vor întâlni pe Pandurii Târgu Jiu (acasă) și pe Astra Giurgiu (în deplasare). Au evoluat echipele: Dinamo București: Brănescu – Romera, Nedelcearu, Maric, Filip – Nistor, Busuladzic, Palic (min. 82 M. Popescu) – Rotariu (min. 85 Hanca), Nemec (min. 64 D. Popa), V. Lazăr; CSM Politehnica Iaşi: Grahovac – Bosoi, Frăsinescu, Ciucă, Sato – Mitic, Bole, V. Gheorghe (min. 46 Ciucur), Ştefănescu (min. 46 Boiciuc), Ţigănaşu – Piccioni. După opt etape, ieșenii ocupă locul 8 în clasament, cu 9 puncte. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iași va întâlni marți, 20 septembrie, de la ora 18.00, în Copou, pe Pandurii Târgu Jiu.