5:14 pm - Wednesday April 29, 5807

CSM Politehnica Iaşi, o nouă înfrângere în Liga 1

poli

CSM Politehnica Iaşi a devenit ciuca bătăilor în Liga 1, elevii antrenorului Eugen Neagoe bifând vineri seara, în uvertura etapei a XV-a, cel de-al şaselea eşec consecutiv din campionat. Deşi jocul ieşenilor a înregistrat o oarecare creştere, mai ales în ceea ce priveşte posesia mingii, aceştia au pierdut la Mediaş întâlnirea cu Gaz Metan (scor 1-2), după ce au condus pe tabela de marcaj, fiind egalaţi după o nouă eroare făcută în apărare şi după ce gazdele au înscris golul victoriei în ultimul minut de joc, pe când moldovenii erau în zece oameni, după accidentarea lui Voicu. În ciuda unei creşteri a vitezei de joc, oaspeţii nu au pus, însă, în pericol real, cu adevărat, poarta lui Pleşca, reuşita lui Mihalache (min. 49) datorându-se mai degrabă gafei lui Pleşca, care a scăpat balonul între el şi buturile porţii, decât şutului expediat de fundaşul ieşean. În minutul 59, Susnar, de la gazde, a reuşit să înscrie, însă golul croatului a fost anulat, corect, de arbitru, pe motiv de offside. Egalarea a survenit în minutul 73, când o centrare de pe partea stângă a lui Alex Munteanu a ajuns în plasă în urma duelului dintre Axente și Sato. Deşi nu a înscris, Llullaku a stat la baza golului cu care Gazul a câştigat partida cu Iaşiul, albanezul trimiţând în minutul 90 o pasă inteligentă în careul mic al oaspeţilor, de care a profitat excelent Trtovac. În urma acestei noi înfrângeri, CSM Politehnica Iaşi continuă să ocupe locul 12 în clasamentul Ligii 1, cu 12 puncte. Au evoluat echipele: Gaz Metan: Pleşca – Creţu (min. 69 C. Petre), Trtovac, Susnjar, Rugasevic (min. 36 Axente) – Danci, I. Cristea (min. 56 Bic), Buzean – Munteanu, Eric, Llullaku; CSM Politehnica Iaşi: Caparco – Voicu (min. 90 Saric), Mihalache, Frăsinescu, Sato – Mitic, Creţu, Bole, Ştefănescu – Ţigănaşu (min. 9 V. Gheorghe), An. Cristea (min. 83 Piccioni). În etapa viitoare, CSM politehnica Iaşi va întâlni sâmbătă, 19 noiembrie, de la ora 16.30, în Copou, pe ASA Târgu Mureş, într-un adevărat “derby al suferinţei”.