Elevii lui Liviu Ciobotariu s-au descătușat: CSMS Iași – ”U” Cluj 4-0 (3-0)

CSMS Iași a obținut vineri seara, pe teren propriu, o victorie concludentă în fața formației Universitatea Cluj, scor 4-0 (3-0), într-un meci din cadrul etapei a XIV_a a Ligii I. În fața a circa 1.500 de spectatori prezenți în tribunele Stadionului ”Emil Alexandrescu”, elevii lui Liviu Ciobotariu au reușit o prestație excelentă în fața unei grupări care se confruntă cu numeroase probleme financiare și măcinată de incertitudini în cee ce privește viitorul echipei. Scorul a fost deschis repede, chiar în minutul 3, de Keita, în urma unei centrări excelente de pa partea dreaptă a lui Țigănașu. În minutul 20, ieșenii își măresc avantajul, în urma penalty-ului executat impecabil de Tincu, în urma faultului comis de Szilaghi asupra lui Herghelegiu. Nemaiavând ce pierde, clujenii ies la joc și pun în pericol, de mai multe ori, poarta apărată de Irimia. Pe fondul unei relative dominări a oaspeților, ieșenii înscriu în minutul 41 prin Straton, în urma unei noi centrări excelente, purtând marca ”Țigănașu”, cel mai bun jucător de pe teren, în jocul disputat vineri seara. În repriza a doua, cele două echipe au jucat pe contre, câștig de cauză având și de această dată gazdele, care au marcat în minutul 63 prin Țigănașu, care astfel și-a încununat prestația excelentă din acest joc. Elevii lui Liviu Ciobotariu au mai ratat alte câteva ocazii importante prin Herghelegiu și Onofraș, însă, per ansamblu, prestația lor a fost una cu mult peste locul pe care ieșenii îl ocupă în clasament. În meciul de vineri, antrenorii celor două echipe (Liviu Ciobotariu – de la gazde, respectiv Marius Popescu – de la oaspeți) au trimis în teren următoarele ”garnituri”: CSMS Iași:  Irimia – Crețu, Tincu, Avrămia, Țigănașu – Straton, Petrovic – Ciucur (min. 57 – Onofraș), Cl. Tudor (min. 64 – Milea), Keita (min. 73 – Mitrea)  – Herghelegiu; “U” Cluj: Balauru – Ciupe, Szilagyi, Christou, Lupu – Paulinho (min. 68 – Krumov), V. Gheorghe, Muzac, Alex  (min. 68 – Năstăsie) – V. Dinu (min. 68 – Drăghici), Cleiton. La finalul partidei, antrenorul gazdelor, Liviu Ciobotariu, era bucuros de Victoria obținută de echipa sa, arătându-se, în continaure, optimist în privința șanselor de evitare a retrogradării. “Pentru noi, această victorie este o adevărată gură de oxigen. Veneam după rezultate negative, iar presiunea era mare și pentru jucători și pentru noi. Mă bucur că am obținut a doua victorie în acest campionat. Sunt mulțumit per ansamblu, deși am avut iarăși numeroase niște ratări. Până la urmă, important este că am câștigat și că echipa s-a descătușat. Sunt optimist și ne vom bate până la capăt”, a declarat ”Ciobi”. După 14 etape, CSMS Iași ocupă locul 17 în clasament, cu 8 puncte, la 7 puncte de ultimul loc care asigură rămânerea în prima ligă. Etapa viitoare, ieșenii vor juca vineri, 9 noiembrie, în deplasare, la Mediaș, cu echipa locală Gaz Metan.