Victoria tresăririi de orgoliu: CSM Politehnica Iaşi – Concordia Chiajna 1-0 (1-0)

fotbal

În condiţii total potrivnice fotbalului (teren îngheţat, vânt puternic şi o temperatură sub limita de îngheţ), fotbaliştii de la CSM Politehnica Iaşi au reuşit vineri seara, în Copou, o victorie extrem de importantă în lupta pentru salvarea de la retrogradare, după ce au învins la limită, scor 1-0 (1-0), pe Concordia Chiajna, într-un meci contând pentru etapa a XIX-a a Ligii 1. Având nevoie “ca de aer” de cele trei puncte puse în joc, elevii lui Eugen Neagoe au început în forţă partida şi după mai puţin de 48 de secunde, Vasile Gheorghe, servit foarte bine în careu de Moldovan, şutează din voleu, din unghi, însă portarul ilfovenilor, Drăghia, este la post. Dominarea gazdelor se accentuează şi în minutul 20, Roşu salvează in extremis, de pe linia porţii, şutul expediat de Andrei Cristea. Acelaşi Andrei Cristea (cel mai bun jucător de pe teren) reuşeşte în minutul 31 să înscrie golul victoriei Iaşiului, după o fază excelent lucrată de Ciucur, care îl lansează în careul advers pe Vasile Gheorghe, iar acesta “întoarce” foarte bine în careul mic pentru fostul atacant al Stelei şi al lui Dinamo, care îl “execută” scurt pe Drăghia. Cu două minute înaitne de finalul primei reprize, Andrei Cristea are şansa de a reuşi “dubla”, însă şutul său din apropierea careului mare al oaspeţilor este reţinut fără probleme de bravul goalkeeper al oaspeţilor. Presiunea gazdelor la poarta ilfovenilor continuă şi în repriza secundă, cea mai mare ocazie purtând semnătura lui Boiciuc, care în minutul 75 a şutat direct pe direcţia lui Drăghia, din afara careului mare. Oaspeţii au avut şi ei o mare ocazie de a restabili egalitatea, în minutul 82, când balonul expediat din lovitură liberă de la 25 de metri de Raul Costin a fost reţinut cu dificultate de Grahovac. CSM Politehnica Iaşi încheie en fanfare meciul, în uralele celor circa 500 de spectatori aflaţi în tribune, care au îndurat frigul pătrunzător, dar care au părăsit la final stadionul încrezători că echipa favorită a depăşit pasa neagră prin care a trecut în ultimele etape. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iași: Grahovac – Bosoi (min. 25 Voicu), Mihalache, Frăsinescu, Sato – Ciucur, Creţu – Gheorghe, Bole, Moldovan (min. 65 Boiciuc) – An. Cristea (min. 71 Ţigănaşu); Concordia Chiajna: Drăghia – Koenders, Albu, Tincu, Bărboianu – R. Costin, Roşu – Cristescu, Ad. Cristea (min. 78 Rogoveanu), Ciobanu (min. 66 Grădinaru) – Pena (min. 58 Celin). În urma acestui rezultat, CSM Politehnica Iaşi a acumulat 19 puncte, aflându-se pe locul 11 în clasament, la un punct în urma campioanei en titre, Astra Giurgiu, şi la trei puncte înaintea adversarei de vineri, Concordia Chiajna. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni, la sfârşitul săptămânii viitoare, în deplasare, pe FC Botoşani.