5:14 pm - Thursday April 29, 4658

Debut cu stângul: Pandurii Tg. Jiu – CSM Politehnica Iaşi 1-1 (0-0)

Debut cu stângul pentru fotbaliştii de la CSM Politehnica Iaşi în sezonul de primăvară, elevii lui Eugen Neagoe nereuşind vineri, în uvertura etapei a 22-a a Ligii 1, decât un rezultat de egalitate, scor 1-1 (0-0), la Drobeta Turnu Severin, în compania formaţiei Pandurii Târgu Jiu, grupare care a aliniat la start mai mulţi juniori, din cauza  problemelor financiare cu care se confruntă în ultimele luni. Primii au deschis scorul oaspeţii, în minutul 60, prin Vasile Gheorghe, care a trimis frumos de la marginea careului mare un balon care l-a surprins pe portarul Stanca. Restabilirea egalităţii pe tabela de marcaj s-a produs cu zece minute înaintea de fluierul final al arbitrului George Rădulescu, atunci când căpitanul ieşenilor, Mihalache, a trimis o pasă exact la adversar, la circa 20 de metri de poarta lui Grahovac, beneficiarul acesteia fiind Negruţ, cel care a avut de îndeplinit apoi o simplă formalitate. Până atunci, meciul a fost unul echilibrat, cu o uşoară dominare, mai ales în prima repriză, a oaspeţilor, care nu au reuşit însă să fructifice niciuna dintre ocaziole pe care le-au avut prin Vasile Gheorghe, Bole sau Andrei Cristea. De partea cealaltă, “puştii” lui Flavius Stoican au jucat curajos, în special în partea a doua a meciului, atunci când au trecut, la rându-le, pe lângă deschiderea scorului, prin Hlistei sau Mărgărit. Una peste alta, rezultatul este unul echitabil, echipele fiind de valaore apropiată. Cele două puncte pierdute de ieşeni la Severin le diminuează considerabil acestora şansa de a prinde un loc de play-off la finalul sezonului regulat, cu atât mai mult cu cât, în cel de-al doilea meci al etapei, disputat tot vineri, Astra a învins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe ASA Târgu Mureş. În aceste condiţii, distanţa care-i desprate pe ieşeni de ultimul loc care asigură prezenţa în play-off a ajuns acum la ţase puncte. Au evoluat echipele:  Pandurii: Stanca – Negoiţă, Tătaru, Ilie, Buşu – Stana, Zaina – Pîrcălabu (min. 61 Firţulescu), Hlistei (min. 78 Hamed), Surugiu – Mărgărit (min. 64 Negruţ) CSM Politehnica Iaşi: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu (min. 66 Sato) – V. Gheorghe, Răuţă, Ciucur (min. 56 Golubovic), Ştefănescu – Bole, A. Cristea. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua vineri, 10 februarie, de la ora 20.00, pe teren propriu, în compania formaţiei campioane, formaţia Astra Giurgiu.