Adio play-off: ACS Poli Timişoara – CSM Politehnica Iaşi 2-1 (1-0)

CSM Politehnica Iaşi şi-a luat adio de la play-off, după ce luni seara a pierdut fără drept de apel, în deplasare, cu scorul de 1-2 (0-1), în faţa formaţiei ACS Politehnica Timişoara. În prezenţa a doar circa o sută de spectatori, care au înfruntat frigul de pe Stadionul “Dan Păltinişanu”, elevii lui Eugen Neagoe au făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon, fiind depăşiţi clar de o echipă mult mai motivată şi mult mai bine aşezată în teren de fostul tehnician al Politehnicii Iaşi, Ionuţ Popa. După cum începuse meciul, ieşenii dădeau impresia că s-ar putea întoarce măcar cu un punct de pe Bega, însă totul nu a fost decât un simplu foc de paie, pentru că în minutul 35, după o nouă gafă în apărare a “cuplului” Frăsinescu-Mihalache, Pedro Henrique a deschis scorul, după un un-doi de manual cu Bărbuţ în careul oaspeţilor. Andrei Cristea a avut şansa egalării în vârful bocancului, însă şutul acestuia din minutul 42 a întâlnit bara. În repriza secundă, acelaşi Andrei Cristea (cel mai bun jucător al Iaşiului în acest meci) transformă cu siguranţă lovitura de la 11 metri acordată de arbitrul George Găman în minutul 51, după ce atacantul oaspeţilor fusese faultat în careu de portarul gazdelor. Trei minute mai târziu, acelaşi Andrei Cristea putea aduce Iaşiul la conducere pe tabela de marcaj, însă balonul şutat de atacantul din Copou a trecut milimetric pe lângă bara porţii apărate de Straton. Gazdele se trezesc din iureşul impus de moldoveni şi în minutul 55, Soljic înscrie simplu din colţul careului mic, după o nouă centrare foarte bună a lui Bărbuţ. Mai mult, bănăţenii îşi puteau mări avantajul în minutul 68, după un contraatac tăios al lui Fucek, însă Caparco a fost la post. CSM Politehnica Iaşi pierde trei puncte foarte importante la Timişoara şi se afundă tot mai mult în subsolul clasamentului. Pentru elevii lui Eugen Neagoe urmează două jocuri foarte dificile pe teren propriu, cu CFR Cluj (luni, 27 februarie, ora 20.30) şi Astra Giurgiu (joi, 2 martie, ora 20.30) şi unul în deplasare, în ultima etapă a sezonului regulat, cu FC Voluntari.  După 23 de etape, CSM Politehnica Iaşi ocupă locul 10 în clasament, cu 26 de puncte. În clasamentul play-out, ieşenii sunt la numai şase puncte de primul loc retrogradabil, ocupat în acest moment de ACS Politehnica Timişoara şi la numai trei puncte de locul care asigură meciul de baraj pentru menţinerea în Liga 1, poziţie pe care momentan se situează Concordia Chiajna. Au evoluat formaţiile: ACS Politehnica Timişoara: Straton – Străuţ, Cânu, Şeroni (min. 78 Poparadu), A. Neagu – Artean, Soljic – Bărbuţ, Croitoru, Fucek (min. 83 Popovici) – Henrique (min. 59 Bocşan); CSM Politehnica Iaşi: Caparco – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato (min. 75 Ţigănaşu) – Bole, Mitic, Răuţă (min. 63 Stenio), Ştefănescu – Cristea (min. 70 Ciucur), Golubovic.