5:13 pm - Monday April 20, 3699

Prea “cruzi” pentru Superligă: Politehnica Iaşi – CSM Ştiinţa Baia Mare 7-48 (0-24)

După o pauză de iarnă mai lungă parcă decât oricând, la sfârşitul acestei săptămâni au fost reluate meciurile din cadrul Superligii de rugby. Reprezentanta Moldovei în acestă competiţie, formaţia Politehnica Iaşi, care în tur a fost revelaţia campionatului, având în vedere rezultatele înregistrate în compania echipelor mult mai bine titrate, a întâlnit duminică, de la ora 14.00, pe Stadionul TEPRO, pe vicecampioana CSM Ştiinţa Baia Mare. “Zimbrii”, aşa cum sunt alintaţi maramureşenii, se află în acest sezon în luptă directă cu Steaua şi Timişoara Sarances pentru titlul de campioană, în timp ce ieşenii, care în pauza competiţională au pierdut foarte mulţi jucători, au ca obiectiv salvarea de la retrogradare. Pe o vreme câinoasă (ploaie în rafale şi vânt puternic), gazdele au început dezastruos partida, vazându-se conduse cu 17-0 după numai 12 minute de joc, în urma a două eseuri, urmate de două transformări şi o lovitură de pedeapsă, asta însă şi pe fondul unor greşeli nepermise a liniei de trei sferturi a moldovenilor. Peste numai şase minute, băimărenii îşi măresc avantajul la 24-0, după un nou eseu şi o transformare reuşită, stabilind scorul la pauză. În partea a doua a jocului, tot oaspeţii au fost în prim plan, aceştia reuşind în numai două minute de la reluare un nou eseu şi o transformare. Ieşenii au o tresărire de orgoliu şi în minutul 46 reuşesc eseul, prin Florin Neagu, după care Daniel Plai transformă lovitura liberă, scorul devenind 7- 31. Peste numai două minute, băimărenii refac diferenţa de scor, printr-un nou eseu şi o transformare reuşită: 7-38. Oaspeţii domină clar meciul şi în minutul 58 reuşesc să pună pentru a şaptea oară balonul în terenul de ţintă al gazdelor şi după o nouă transformare reuşită să ducă scorul la 7- 45. În minutul 71, oaspeţii stabilesc scorul final, după o lovitură de pedeapsă: 7-48. Victorie fără niciun dubiu a celor de la CSM Ştiinţa Baia Mare, net superiori unei echipe a Iaşiului mult prea “crudă” pentru o competiţie atât de dură precum Superliga. În celelalte partide programate în prima etapă a returului Superligii, disputate la sfârşitul săptămânii, s-au înregistrat următoarele rezultate: Dinamo Bucureşti – CSM Bucureşti 24-25 şi Universitatea Cluj – Steaua Bucureşti 3- 38. În clasament: 1. Steaua Bucureşti – 29 p, 2. CSM Ştiinţa Baia Mare – 25 p. 3. Timişoara Sarances – 24 p, 4. Dinamo Bucureşti – 11 p, 5. Politehnica Iaşi – 9 p, 6. Universitatea Cluj – 8 p, 7. CSM Bucureşti – 8 p.  În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 11.00, pe Stadionul “Olimpia” din Capitală, pe CSM Bucureşti. Celelalte meciuri ale etapei a 9-a programează întâlnirile: Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti (duminică, 2 aprilie, ora 14.00) şi CSM Ştiinţa Baia Mare – Timişoara Sarances (luni, 3 aprilie, ora 14.00).