Unii cu ratările, alţii cu golurile: Gaz Metan Mediaş – CSM Politehnica Iaşi 0-2 (0-1)

O vorbă care circulă în fotbal spune că nu întotdeauna echipa mai bună de pe teren termină învingătoare meciul. Acest adevăr a fost confirmat din plin miercuri seara, în întâlnirea de la Mediaş, din etapa a IV-a a play out-ului Ligii 1, care a opus echipei locale Gaz Metan formaţia CSM Politehnica Iaşi. Deşi au dominat pe alocuri copios meciul, elevii lui Cristi Pustai au părăsit învinşi dreptunghiul de iarbă, după ce oaspeţii, ajutaţi din plin de zeiţa Fortuna, au reuşit să înscrie de două ori, în urma rarelor incursiuni spre poarta gazdelor. Prima repriză a fost controlată net de ardeleni, care în minutul 4 au fost foarte aproape de a deschide scorul, după ce şutul violent al lui Buziuc din margnea careului mare, a zguduit bara transversală a porţii apărate de Grahovac. În minutul 13, acelaşi Grahovac respinge cu dificultate balonul trimis de Trtovac, după care, în minutul 23, goal keeper-ul Iaşiului se remarcă, din nou, la şutul lui Munteanu. În minutul 43, la una dintre puţinele faze ofensive ale oaspeţilor, aceştia reuşesc să modifice pentru prima dată tabela de marcaj, în urma penalty-ului transformat cu siguranţă de Vasile Gheorghe, după ce Ştefănescu a fost jenat în careu de Radu Zaharia. Bucuria moldovenilor era cât pe ce să fie stricată în ultimul minut de joc al primei reprize, atunci când Buziuc (cel mai bun jucător de la Gaz Metan în partida de miercuri) a tras puternic de la 25 de metri, însă Grahovac a avut din nou şansă. La reluare, tot medieşenii sunt cei care ameninţă mai mult poarta adversă, şutul lui Munteanu, din minutul 65, fiind reţinut, de această dată, sigur, de portarul moldovenilor. În minutul 70, Sikorski are golul în vârful bocancului, însă atacantul austriac ratează incredibil din trei metri! Asaltul la poarta lui Grahovac se intensifică şi Cristea, în minutul 71, reia de puţin peste buturi. Buzean şi acelaşi Sikorski nu reuşesc, în minutul 74, să împingă balonul în poartă, după un carambol în careul ieşenilor. În ciuda dominării categorice a gazdelor, ieşenii  au o zvâcnire în atac, în minutul 86, prin Ştefănescu, care se distrează pe partea stângă cu Creţu, fundaşul Gazului fiind umilit ca în curtea şcolii de jucătorul împrumutat vara trecută de de FCSB la Iaşi, care înscrie din unghi, pe lângă Greab. Victorie oarecum nemeritată a elevilor lui Eugen Neagoe pe terenul lui Gaz Metan, în urma căreia moldovenii urcă pe locul 1 în clasamentul play out-ului, la egalitate de puncte cu adversarii de miercuri. Gaz Metan Mediaș: Greab – Creţu, Trtovac, Zaharia (min. 86 Tahar), Buzean – Bic, I. Cristea – Munteanu, Eric (min. 58 Sikorski), C. Petre (min. 58 Curtean) – Buziuc; CSM Politehnic  Iași: Grahovac – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Sato – Panţîru (min. 33 I. Voicu), V. Gheorghe, Răuţă, Ştefănescu – Ciucur (min. 78 Mitic) – Golubovic (min. 68 A. Cristea). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 18.30, în Copou, pe FC Botoşani, într-un adevărat derby al Moldovei.