5:13 pm - Saturday April 20, 7393

Mai greu decât o arată scorul: CSM Politehnica Iaşi – Pandurii Tg. Jiu 3-0 (1-0)

CSM Politehnica Iaşi şi-a consolidat poziţia de lider al play-out-ului Ligii 1, după ce luni după amiază a învins în Copou cu scorul de 3-0 (1-0) pe Pandurii Târgu Jiu, formaţie care are şanse minine de a evita retrogradarea la finalul acestui sezon. În ciuda scorului, victoria gazdelor a fost obţinută greu, elevii lui Eugen Neagoe făcând din nou un joc slab, în care doar sclipirile lui Bojan Golubovic şi apărarea visătoare a oaspeţilor contribuind decisiv la victorie. Prima ocazie de gol a aparţinut gorjenilor, în minutul 10, prin Negruţ, care a tras de la marginea careului mare direct în picioarele lui Caparco. Ieşenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 34, prin Golubovic, care a înscris din mijlocul careului, cu capul, după o centrare excelentă d epe artea stângă a lui Ţigănaşu. Acelaşi Ţigănaşu centrează din nou perfect în minutul 45, însă balonul expediat de Ciucă este respins in extremis de I. Popescu. La două minute după reluarea partidei, Stana, de la oaspeţi, putea aduce egalarea pentru oaspeţi, însă balonul trimis de fostul jucător al Ceahlăului Piatra Neamţ din lovitură liberă a lovit bara transversală a porţii apărate de Caparco. Ieşiţi cu bine din această situaţie, ieşenii forţează mai mult în terenul advers, iar intenţiile lor ofensive sunt răsplătite, mai întâi prin golul superb reuşit de Golubovic, în minutul 81 (foarfecă laterală, după o centrare a lui Ciucur de pe partea dreaptă şi un luft de toată frumuseţea a lui Tătaru) şi de autogolul lui Cioinac, după un şut-bombă expediat de la marginea careului mare de Răuţă. Au evoluat formaţiile: CSM Politehnica Iași: Caparco – Voicu, Frăsinescu, Ciucă, Ţigănaşu (min. 82 Sato) – Ştefănescu, V. Gheorghe (min. 16 Mitic), Răuţă, Bole  (min. 74 Ciucur) – Cristea, Golubovic; Pandurii Târgu Jiu: I. Popescu –  Samson, I. Tătaru, Erico, Buşu – Cioinac, Stana (min. 74 Hamed) – Surugiu (min. 46 Pârcălabu), Păcurar, Hlistei (min. 56 Firţulescu) – Negruţ. În urma victoriei repurtate în meciul cu gorjenii, elevii lui Eugen Neagoe acumulează 34 de puncte în clasament, fiind lideri în play out, urmaţi de Gaz Metan Mediaş (31 p), FC Voluntari (30 p), FC Botoşani (27 p), ACS Poli Timişoara (22 p), Concordia Chiajna (20 p), Pandurii Târgu Jiu (17 p) şi ASA Târgu Mureş (13 p). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va evolua duminică, 14 mai, de la ora 18.00, în deplasare, în compania formaţiei ACS Poli Timişoara.