CSM Politehnica Iaşi a câştigat derby-ul play out-ului

CSM Politehnica Iaşi şi-a consolidat poziţia de lider în play out, după ce a învins, vineri după amiază, în Copou, cu scorul de 1-0 (1-0), pe Gaz Metan Mediaş, într-un adevărat derby al primelor două clasate în cea de-a doua grupă valorică a Ligii 1. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Lukasz Bole, în minutul 7, după o centrare în careu a lui Panţâru. În minutul 36, gazdele au ratat un penalty, prin Andrei Cristea, după ce acelaşi Bole (din nou cel mai bun jucător de pe teren) a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de portarul Greab. În cea de-a doua parte a meciului, cele două echipe s-au întrecut în greşeli, jocul fiind foarte mult fragmentat, mai ales din cauza nervozităţii excesive a oaspeţilor. În minutul 88, aceştia au rămas în inferioritate numerică, după ce Eric de Oliveira a fost eliminat de arbitru, după ce a văzut al doilea cartonaş galben, după o cădere teatrală în careul ieşenilor. În urma acestei victorii, gazdele s-au distanţat în clasament, după ce au acumulat 38 de puncte, cu patru mai multe decât Gaz Metan Mediaş şi cu opt peste FC Voluntari şi FC Botoşani. Au evoluat echipele: CSM Politehnica Iaşi: Grahovac – Voicu, Frăsinescu, Ciucă, Ţigănaşu (min. 77 Sato) – Mitic, Răuţă, Panţâru (min. 82 Ştefănescu), Bole – A. Cristea, Golubovic (min. 74 Ciucur); Gaz Metan Mediaş: Greab – Romeo, Trtovac, Akaki, Buzean – R. Zaharia (min. 63 Danci), Bic, Buziuc, Eric – Curtean (min. 65 D. Lupu), Sikorski (min. 46 Alex Munteanu). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni joi, 25 mai, de la ora 20.30, în deplasare, pe FC Botoşani.