5:14 pm - Wednesday April 29, 7891

Ştiinţa Miroslava a promovat în Liga a II-a

Ştiinţa Miroslava a promovat în Liga a II-a, după ce vineri după amiază, în ultima etapă din Seria 1 a Ligii a III-a, formaţia antrenată de Daniel Ungureanu a reuşit să învingă cu scorul de 1-0 (0-0), în deplasare, pe AFK Csikzereda Miercurea Ciuc, liderul de până atunci al campionatului, prin golul înscris în minutul 65 de Taciuc. Rezultatul obţinut de ieşeni pe terenul din Harghita, coroborat cu remiza obţinută pe teren propriu de AFC Hărman (1-1 cu CSM Paşcani, golul oaspeţilor fiind înscris de Turiţă în minutul 90+1) a condus la clasarea Ştiinţei Miroslava pe prima treaptă a clasamentului, cu 64 de puncte, cu unul mai mult decât AFK Csikzereda şi AFC Hărman, lucru care coincide cu promovarea în cea de-a doua ligă a fotbalului românesc. Performaţa jucătorilor din Miroslava este cu atât mai mare cu cât aceştia s-au aflat pe întreg parcursul campionatului mai mereu în “spatele” celor două formaţii din Harghita şi Braşov. Potrivit primarului comunei Miroslava, Dan Niţă, autorităţile locale vor continua să sprijine financiar şi logistic echipa şi în liga a II-a. Mai mult decât atât, Dan Niţă a spus că Primăria intenţionează să extindă baza sportivă din Miroslava, astfel încât echipa să aibă cele mai bune condiţii de pregătire şi joc în campionatul ligii a II-a.