5:14 pm - Tuesday April 29, 7541

CSMS Iași a obținut a treia victorie consecutivă în campionat

CSMS Iași a obținut, sâmbătă, 17 noiembrie, cea de-a treia victorie consecutivă în campionat, după ce a învins cu 1-0, în Dealul Copoului, pe Ceahlăul Piatra Neamț, într-un meci contând pentru etapa a 16-a a Ligii 1. Reușita elevilor lui Liviu Ciobotariu este cu atât mai importantă cu cât ea îi apropie de ieșeni la numai două puncte de primul loc care asigură menținerea și în viitorul sezon în prima divizie a țării. Meciul de pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, disputat în fața a circa o mie de spectatori, a fost unul deosebit de spectaculos, cu numeroase faze de poartă. Prima repriză a aparținut aproape în exclusivitate oaspeților, care au avut nu mai puțin de patru ocazii clare de gol, printre care și o bară. Ieșenii nu au contat, practic, în atac,  acolo unde Herghelegiu nu s-a descurcat deloc în fața masivilor apărători nemțeni. După pauză, de la cabine au intrat pe teren parcă alte echipe, gazdele fiind mult mai determinate să tranșeze victoria în favoarea lor. În minutul 49, Țigănașu execută impecabil un corner de pe partea dreaptă, iar Ciprian Milea înscrie cu capul din careul oaspeților. Ieșenii se puteau desprinde un minut mai târziu pe tabelă, însă Herghelegiu, scăpat singur cu Miron, șutează alături de poartă. Opt minute mai târziu, Barna, de la Ceahlăul, comite henț în careu, iar arbitrul Radu Petrescu arată punctul cu var. Penalty-ul este însă ratat de Tincu, care a tras în transversală. În continuare, meciul se încinge, apar și cartonașele galbene, însă scorul nu mai suferă modificări până la final, în ciuda numeroaselor ocazii la poartă, de o parte și de cealalată. În uralele spectatorilor, Radu Petrescu fluieră finalul partidei, în urma căreia ieșenii bifează o nouă victorie, a treia consecutivă, după succesele înregistrate în etapele anterioare cu ”U” Cluj, 4-0, acasă, și Gaz Metan Mediaș, 1-0, în deplasare, care îi apropie și mai mult de salvarea de la retrogradare. În meciul de sâmbătă, CSMS Iași a evoluat în următoarea formulă: Irimia – Jovanovic, Crețu, Tincu, Țigănașu – Semenenko, Milea – Ciucur, Cl. Tudor (min. 84 – Cl. Ionescu), Keita (min. 30 – Onofraș) – Herghelegiu (min. 61 – Pătulea). După16 etape, CSMS Iași ocupă locul 16 în clasament, cu 14 puncte, la un punct în spatele ocupantei locului 15 – ”U Cluj și la două de Gaz Metan Mediaș, care ocupă prima poziție deasupra liniei care asigură salvarea de la retrogradare.  Pentru elevii lui Liviu Ciobotariu urmează patru partide ”de foc”, cu care aceștia își vor încheia evoluția în acest an, dintre care două în deplasare (cu FC Vaslui – luni, 26 noiembrie și Oțelul Galați – luni, 3 decembrie) și două pe teren propriu, cu Dinamo și Rapid.