CSM Politehnica Iaşi, o nouă victorie în cadrul stagiului de pregătire din Republica Moldova

CSM Politehnica Iaşi continuă seria evoluţiilor bune în cantonamentul de la Tiraspol, menit să conducă la conturarea lotului cu care formaţia din Dealul Copoului urmează să abordeze noul sezon. Astfel, după ce în primul meci de pregătire din Republica Moldova, elevii lui Flavius Stoican au remizat, scor 2-2, cu Petrocub Hânceşti (locul 6 în campionatul recent încheiat de peste Prut), fiind egalitaţi la ultima fază de joc, şi după ce au învins la limită, scor 1-0, echipa a doua a celor de la Sheriff Tiraspol, sâmbătă după amiază, aceştia au reuşit o nouă victorie, în faţa formaţiei Zaria Bălţi (locul 4 în ierarhia finală a campionatului din Republica Moldova). Golul ieşenilor a fost reuşit în minutul 33 de Danu Spătaru, care a fructificat un contraatac rapid, purtat de Cristea și Kizito. Moldovenii, care la mijlocul săptămânii viitoare vor juca în primul tur preliminar al Europa League, contra celor de la FK Sarajevo (Bosnia), au dat o replică consistentă formaţiei ieşene, care a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a obţine victoria. CSM Poli Iaşi i-a trimis în teren, în prima repriză, pe Koselev – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Spătaru – Platini, Cioinac, Vremea, Kizito – Cristea, Tito, o formulă mult mai aproape de cea standard. În repriza secundă, Flavius Stoican a făcut mai multe înlocuiri, “11-le” Iaşului fiind alcătuit din Kelava – Tiago, Moisi, Frăsinescu, Bosoi – Danale, Pedro, Chelaru, Spătaru – Moldovan, Boiciuc. De remarcat că, în afara golului, ieşenii au mai avut şi alte numeroase ocazii de a înscrie, printre care şi o bară a lui Spătaru, în minutul 89. Duminică, CSM Politehnica Iaşi o va întâlni pe Sheriff Tiraspol, campioana Republicii Moldova, în cel mai interesant meci de pregătire de până acum din cadrul stagiului efectuat peste Prut.