Victorie la ultima repetiţie înaintea startului noului sezon: CSM Poli Iaşi – Dacia Unirea Brăila 2-0 (2-0)

CSM Politehnica Iaşi a învins, sâmbătă, în Copou, cu scorul de 2-0 (2-0) pe Dacia Unirea Brăila, în ultima partidă de verificare înaintea startului noului sezon al Ligii 1. Cele două goluri ale gazdelor au fost reuşite de Andrei Cristea, după pasele venite de la Platini și, respectiv, Spătaru. Antrenorul Flavius Stoican i-a trimis în teren, în prima repriză, pe Koselev – Tiago, Mihalache, Frăsinescu, Bosoi – Cioinac, Pedro – Danale, Spătaru, Platini – Cristea. Deși inițial trebuia să facă parte din primul 11, jucătorul de bandă stânga, Andrei Sin, a acuzat o ușoară accidentare, locul său fiind luat de Bosoi. În debutul reprizei secunde, în poarta Politehnicii a intrat Kelava, care l-a înlocuit pe Koselev, Kizito în locul lui Danale, Bădic în locul lui Spătaru. În minutul 60, Pedro, Cioinac și Bosoi le-au lăsat locul lui Chelaru, D. Munteanu și Mario Mendonca (fundaș stânga portughez, aflat în probe). CSM Politehnica Iaşi va debuta în noua ediţie a Ligii 1 vineri, 14 iulie, de la ora 21.00, urmând să întâlnească la Drobeta Turnu Severin pe CS Universitatea Craiova.