5:14 pm - Saturday April 20, 0650

La un pas de surpriză: ASA Tg. Mureş – Ştiinţa Miroslava 2-1 (1-1)

Ştiinţa Miroslava a trecut pe lângă un rezultat mare, vineri după amiază, la Târgu Mureş, în meciul de deschidere al noului sezon din Liga 2, pierzând cu scorul de 1-2 (0-0) în faţa fostei prim divizionare ASA din localitate, în urma unul gol primit pe final. Elevii lui Cristi Ungureanu au dat o replică neaşteptat de bună pe Stadionul “Transil”, reuşind să ţină în şah o bună perioadă de timp pe mult mai experimentaţii fotbalişti ardeleni. Deşi au deschis scorul destul de repede, în minutul 15, prin Rafael Licu (jucător venit în această vară de la Dunărea Călăraşi) şi au avut o bară, în minutul 30, prin Dumitru Muntean, gazdele s-au văzut egalate în minutul 40, după o lovitură de cap a lui Ovidiu Tăcuţanu, din mijlocul careului de 6 metri, după o centrare venită din corner. În partea a doua a jocului, ambele echipe au încercat să dea lovitura de graţie, nefiind împăcate cu rezultatul înscris pe tabela de marcaj. În minutul 75, balonul expediat de Alexandru Marin, vârful celor de la Ştiinţa Miroslava, a trecut milimetric pe lângă buturile porţii lui  Florin Iacob, cinci minute mai târziu, gazdele reuşind să înscrie golul victoriei, prin Dumitru Muntean, al cărui şut de la 12 metri l-a lăsat fără replică pe Raul Avram. Ştiinţa Miroslava pierde astfel primul meci disputat, în premieră, în cel de-al doilea eşalon fotbalistic al ţării, însă prestaţia ieşenilor a fost una dătătoare de speranţe pentru viitor. Au evoluat echipele: ASA Tg. Mureş: Fl. Iacob – R. Băjan, C. Ene, Fl. Ilie, D. Panait – P. Iacob, Candrea (min. 89 Mijokovic), D. Muntean – Licu, Boiciuc (min. 67 Schieb), Petriş (min. 46 Al. Stoica): Ştiinţa Miroslava: R. Avram – Cerneuţanu, Mateciuc, Tăcuţanu, G. Maxim – Săriţanu (min. 57 Chindriş), Corban (min. 71 Nemţanu) – Căinari, Izmană, Taciuc (min. 60 Viorică) – Al. Marin. Celelalte meciuri din prima etapă a Ligii 2 se vor disputa sâmbătă, 2 august, de la ora 11.00, după următorul program: Luceafărul Oradea – Sportul Sangov, Ripensia Timişoara – Foresta Suceava, Dacia Unirea Brăila – ASU Poli Timişoara, FC Argeş Piteşti – Pandurii Tg Jiu, Chindia Târgovişte – UTA, Metaloglobus Bucureşti – Olimpia Satu Mare, Academicas Clinceni – Dunărea Călăraşi, CS Mioveni – CS Afumaţi, AFC Hermannstadt Sibiu – CS Baloteşti.  În etapa viitoare, Ştiinţa Miroslava va întâlni sâmbătă, 12 august, de la ora 11.00, pe Stadionul “Emil Alexandrescu” din Copou, formaţia Dacia Unirea Brăila.

Filed in: Informațía zilei, Sport