În progres evident: FCSB – CSM Poli Iaşi 1-1 (0-1)

CSM Politehnica Iaşi a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat miercuri seara pe “Arena Naţională”, în faţa vice-campioanei din sezonul trecut, FCSB, formaţie calificată în play off-ul Ligii Campionilor, unde urmează să întâlnească, săptămâna viitoare, pe Sporting Lisabona. Cu numai patru puncte acumulate în primele patru runde şi fără gol marcat (singura reuşită la acest capitol fiind autogolul lui Feussi în partida din deplasare cu Concordia Chiajna), ieşenii au început curajos întâlnirea din Capitală, la prima acţiune de atac mai consistentă, aceştia reuşind să deschidă scorul, în minutul 9, prin Platini, care a împins cu “şpiţul” balonul în poarta lui Niţă, după o fază confuză în careul gazdelor, în urma unei gafe a lui Larie. Surprinşi de primirea golului, elevii lui Nicolae Dică se avântă în atac şi au două mari ocazii de a restabili egalitatea, prin Tănase şi Golofca. Alibec iroseşte şi el o bună ocazie de a înscrie, după care, în minutul 19, Larie şi apoi din nou Alibec nu reuşesc să-l învingă pe Kelava.  În repriza a doua, jocul se desfăşoară după acelaşi coordonate, cu FCSB atacând furibund poarta lui Kelava şi cu oaspeţii foarte periculoşi pe contraatac. Foarte bine găsit de Frăsinescu, Andrei Sin îl ia la ţinţă, în min. 50, pe Niţă, după care, şase minute mai târziu, la o fază care nu anunţa nimic, Tiago face henţ în careu, penalty-ul fiind transformat cu siguranţă de Gnohere. Gazdele se putea desprinde pe tabelă în min. 74, însă şutul puternic expediat de Alibec din marginea careului mic este respins in extremis de Kelava. Pe final, ieşenii puteau da însă lovitura, prin Cioinac (min. 74) şi, mai ales, Danu Spătaru (min. 86), care scăpat singur cu Niţă nu l-a putut învinge pe goal keeper-ul gazdelor. S-a terminat FCSB – Poli Iaşi 1-1, rezultat echitabil după modul în care a decurs jocul, deşi, cu mai multă atenţie, oaspeţii puteau obţine maximum de puncte din această întâlnire. Faţă de primele etape, jocul Iaşului a căpătat mai multă consistenţă şi claritate, fapt ce ne determină să credem că omogenizarea echipei începe încet-încet să se cristalizeze. Odată cu introducerea în primul “11” a lui Cătălin Ştefănescu şi a lui Jo Santos, echipa va căpăta, cu siguranţă, un plus pe faza ofensivă, capitol la care Andrei Criswtea a dezamăgit până acum. Au evolaut echipele: FCSB: Niţă – Enache, Larie, Bălaşa, Momcilovic – Pintilii (min. 46  Texteira), Junior Morais – Man, Tănase (min. 46 Gnohere), Golofca (min.69 D. Benzar) – Alibec; CSM Poli Iaşi: Kelava – Tiago, Frăsinescu, Cioinac, Bădic – Qaka (min. 76 Miosi), Chelaru – Platini (min. 83 Spătaru), Pedro Mendes, Sin – A. Cristea (min. 65 Kizito). În celelalte partide disputate în cadrul etapei a V-a a Ligii 1 s-au înregistrat rezultatele: FC Botoşani – ACS Poli Timişoara 1-0, Viitorul Constanţa – FC Voluntari 0-0, Astra Giurgiu – Concordia Chiajna 1-0, Juventus Bucureşti – CS Universitatea Craiova 0-1. Ultimele două partide ale etapei sunt programate joi, 10 august, după următorul program: Gaz Metan Mediaş – Sepsi Sf. Gheorghe (ora 18.30) şi CFR Cluj – Dinamo (ora 21.00). În clasament: 1. FC Botoşani – 13 p, 2. Steaua – 11 p, 3. CFR Cluj – 10 p, 4. Astra – 10 p, 5. Dinamo – 9 p, 6. CSU Craiova – 9 p, 7. Sepsi – 6 p, 8. ACS Poli Timişoara – 6 p, 9. FC Voluntari – 5 p, 10. CSM Poli Iaşi – 5 p, 11. Viitorul – 4 p, 12. Concordia – 1 p, 13. Juventus – 1 p, 14. Gaz Metan – 1 p. În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 13 august, de la ora 20.00, în Copou, pe Dinamo Bucureşti.