CSM Politehnica Iaşi – Speranţa Nisporeni 2-2 (0-1), într-un meci amical disputat în Copou

Profitând de pauza competiţională, cauzată de meciurile naţionalei din preliminariile Cupei Mondiale, CSM Politehnica Iaşi a susţinut sâmbătă după amiază, pe Stadionul “Emil Alexandrescu”, un meci de verificare în compania formaţiei Speranţa Nisporeni, ocupanta locului VI în campionatul Republicii Moldova. Continând seria evoluţiilor neconvingătoare din campionat, elevii lui Flavius Stoican au încheiat la egalitate, scor 2-2 (0-1), un meci în care oaspeţii au condus de fiecare dată, ieşenii văzându-se nevoiţi să alerge tot timpul după egalare. Reuşitele ieşenilor au fost semnate de Jo Santos, din lovitură liberă, şi Cioinac. CSM Politehnica Iaşi a început meciul în formula: Koşelev – Bosoi, Frăsinescu, Moisi, Bădic – Cioinac, Vremea, Ştefănescu, Panţâru – Jo Santos, Cristea. La pauză, la gazde au debutat juniorii Zaharia şi Iftimie, precum şi atacantul Cisse, un jucător din Guineea, care a jucat până acum la o formaţie portugheză de liga a doua, pentru care în ultimul sezon a înscris şapte goluri în 35 de partide. După opt etape, CSM Politehnica Iaşi ocupă locul 8 în clasament, cu 9 puncte, după două victorii, trei egaluri şi trei înfrângeri. În etapa a IX-a a Ligii 1, elevii lui Flavius Stoican vor juca sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 18.00, la Ploieşti, în compania formaţiei Juventus Bucureşti.