LNHM: Politehnica Iaşi pierde dramatic în faţa Dunării Călăraşi

Meci dramatic, sâmbătă după amiază, în Sala Polivalentă din Iaşi, în etapa a II-a a Ligii Naţionale de Handbal Masculin (LNHM), la debutul pe teren propriu al gazdelor în noua ediţie de campionat. Politehnica Iaşi şi Dunărea Călăraşi au oferit un spectacol pe cinste celor peste o mie de spectatori din tribune, care şi-au încurajat în permanenţă favoriţii. Gazdele au condus la pauză cu 11-10, însă au pierdut, în final, cu 27-28, plusul de experienţă al călărăşenilor fiind decisiv în stabilirea învingătoarei. De remarcat că, înainte cu un sfert de oră până la finalul partidei, gazdele aveau un avantaj de şase goluri (24-18) pe tabela de marcaj, însă oaspeţii au reuşit să anuleze diferenţa de scor şi să termine învingători o partidă pe care ieşeşnii au avut-o, la un moment dat, în mână! Pentru Politehnica Iaşi au înscris: Laurenţiu Niţu (7 goluri), Anatoli Bulov (7), Ciprian Vancea (6), Cosmin Capotă (4), Vladimir Carali (2) şi Ionuţ Săulescu (1). În celelalte partide din etapa a II-a a LNHM, disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Dinamo Bucureşti – Minaur Baia Mare 36-25, Steaua Bucureşti – CSU Suceava 26-19, Potaissa Turda – HC Odorhei 34-28,. Duminică sunt programate întâlnirile: Politehnica Timişoara – HC Vaslui şi CSM Focşani – CSM Făgăraş, iar luni derby-ul dintre CSM Bucureşti şi Dobrogra Sud Constanţa. În clasament: 1. Dinamo – 6 p, 2. Steaua – 6 p, 3. Dunărea Călăraşi – 6 p, 4. Potaissa Turda – 4 p, 5. HC Vaslui – 3 p, 6. CSU Suceava – 3 p, 7. HC Odorhei – 3 p, 8. Minaur Baia Mare – 3 p, 9. Politehnica Iaşi – 2 p, 10. Politehnica Timişoara – 1 p, 11. CSM Focşani – 1 p, 12. CSM Bucureşti – 1 p, 13. Dobrogea Sud – 1 p, 14. CSM Făgăraş – 1 p. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 17 septembrie, în deplasare, pe HC Vaslui, într-un adevărat derby al Moldovei.