LNHM: Ieşenii, la al patrulea eşec consecutiv

Politehnica Iaşi a ajuns la cel de-al patrulea eşec, din tot atâtea meciuri, în Liga Naţională de Handbal Masculin (LNHM), după ce sâmbătă după amiază, în Sala Liceului cu Program Sportiv (LPS) din Copou, a cedat cu scorul de 26-30 (15-16) în faţa formaţiei HC Dobrogea Sud Constanţa. În prima repriză, “marinarii” s-au aflat în cea mai amre aprte la conducere, aceştia având la un moment dat un avans de patru goluri pe tabela de marcaj. Susţinuţi puternic de public, gazdele au reuşit să revină şi prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim pentru Dobrogea Sud. În partea a doua a jocului, ieşenii evoluează din ce în ce mai bine, reuşind să egaleze şi chiar să preia conducerea cu 18-17 şi 19-18. Finalul a aparţinut însă oaspeţilor, care având jucători mult mai experiementaţi decât cei ai Iaşiului au reuşit să se impună, nu însă fără emoţii. Scor final Politehnica Iaşi – HC Dobrogea Sud 26-30, iar elevii lui Florin Spiridon îşi “consolidează” ultima poziţie în clasament. În celelalte partide ale etapei a IV-a a LNHM, disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Dinamo București – HC Vaslui 33-24, Potaissa Turda – Minaur Baia Mare 27-23 şi Politehnica Timișoara – CSU Suceava 34-24 (16-11). Duminică, 24 septembrie, au loc meciurile: CSM Focșani – Dunărea Călărași, HC Odorhei – CSM Făgăraș, iar luni, 25 septembrie, Steaua București – CSM București. În clasament: 1. Dinamo Bucureşti – 12p, 2. Potaissa Turda – 9p, 3. Politehnica Timișoara – 7p, 4. HC Dobrogea Sud – 7 p, 5. HC Odorhei – 6p, 6. Minaur Baia Mare – 6p, 7. Steaua Bucureşti – 6 p, 8. Dunărea Călărași – 6p, 9. HC Vaslui – 6p, 10. CSM Bucureşti – 3p (84-88), 11. CSM Făgăraș – 3p, 12. CSU Suceava – 3p 13. CSM Focşani – 0 p, 14. Politehnica Iaşi – 0 p. În etapa viitoare, elevii lui Florin Spiridon vor întâlni duminică, 1 octombrie, de la ora 11.00, în deplasare, pe CSU Suceava.