Adio play-off: CSM Politehnica Iaşi – CS Universitatea Craiova 1-2 (0-1)

CSM Politehnica Iaşi şi-a compromis în mare măsură şansele de a mai prinde un loc de play-off în actuala ediţie a Ligii 1, după ce sâmbătă a pierdut, din nou, în Copou, cu scorul de 1-2 (0-1) în faţa formaţiei CS Universitatea Craiova, după o partidă în care carenţele din defensivă şi lipsa oricărei viziuni în atac au fost elementele principale care au caractzerizat jocul elevilor lui Flavius Stoican. Demonstrând că nu au învăţat nimic din “corecţia” aplicată” în etapa anterioară, la Ovidiu, de trupa lui Gică Hagi, gazdele au repetat erorile din apărare şi impotenţa din atac, dezamăgindu-i profund pe cei circa 3.000 de spectatori care au luat loc în tribunele stadionului din Dealul Copoului. Scorul înregistrat la finalul partidei pe tabelă este unul mincinos, acesta nereflectând nici pe departe superioritatea clară a oaspeţilor, elevii lui Denis Mangia, deşi nu au prins o zi extraordinară, având numeroase ocazii de a înscrie, doar forma exclentă a lui Kelava şi impreciziile lui Băluţă, Gustavo şi Burlacu făcând ca scorul, în final, să fie unul minim. La prima ocazie mai importantă a meciului, oltenii reuşesc să deschidă scorul, în minutul 16, prin brazilianul Gustavo, găsit excelent în careu de centrarea lui Burlacu. Un minut mai târziu, Jo Santos îşi dă cu stângul în dreptul la marginea careului oaspeţilor, ratând o bună oportunitate de a restabili egalitatea. Acelaşi Jo Santos prinde în min. 19 un şut sănătos de la 20 de metri, reţinut însă cu siguranţă de Calancea. În min. 23, Tiago face o cursă extrordinară pe partea dreaptă, centrează perfect în faţa careului, însă balonul nu este reluat spre poartă de niciun coechipier. În tot acest timp, Gustavo şi, mai ales, Băluţă, ratează dn poziţii incredibile la cealaltă poartă, făcând ca scorul la pauză să fie Poli Iaşi – CSU Craiova 0-1. În actul secund, gazdele par ceva mai hotărâte să obţină egalarea, însă cei care ratează incredibil sunt tot oaspeţii, prin Gustavo (min. 50) – şut puternic, care atinge însă plasa laterală. În min. 70, în urma unei centrări a lui Sin de pe partea stângă, Thiago îşi introduce balonul în propria poartă şi Poli Iaşi – CSU Craiova 1-1. Bucuria gazdelor nu a durat decât şapte minute, Băluţă reluând în poartă balonul centrat de pe partea dreaptă de Maric. Până la finalul partidei mai este de reţinut ocazia incredibilă a lui Băluţă (min. 81), care scăpat singur în careul mic cu Kelava şutează direct în goal keeper-ul ieşean! Se încheie CSM Politehnica Iaşi – CS Universitatea Craiova 1-2 şi elevii lui Flavius Stoican intră serios în hora retrogradării. Au evoluat formaţiile: CSM Politehnica Iaşi: Kelava – Tiago, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Bădic (min. 58 Pedro Mendes) – Platini (min. 82 Ştefănescu), Jo Santos, Panţâru, A. Cristea; CS Universitatea Craiova: Calancea –  Kelic, Datkovic, Thiago Ferreita – Martic, Mateiu, Zlatinski (min. 26 Streciu), Bancu – Gustavo (min. 87 Briceag), Băluţă, Burlacu. După 14 etapa, CSM Politehnica Iaşi ocupă locul 10 în clasament cu 15 puncte. În etapa viitoare, ieşenii vor întâlni vineri, 20 octombrie, de la ora 18.00, în deplasare, pe Gaz Metan Mediaş.