Două puncte pierdute in extremis: Ştiinţa Miroslava – Pandurii Tg Jiu 1-1 (1-0)

Rezultat frustrant pentru Ştiinţa Miroslava în etapa a 14-a a Ligii a II-a, formaţia ieşeană fiind egalată în minutul 90+4 de cei de la Pandurii Târgu Jiu, în urma unul penalty acordat de arbitrul Bogdan Anghelinei din Galaţi, după o intervenţie în careu a lui Agrigoroae asupra lui Şendroiu. În ciuda protestelor vehemente ale gazdelor, “cavalerul în negru” a rămas ferm pe poziţie, Ciprian Rus transformând cu siguranţă lovitura de la 11 metri, gorjenii plecând de la Uricani cu un nesperat punct acumulat în clasament. Până la golul egalizator al “pandurilor”, gazdele s-au aflat aproape în permanenţă la conducerea jocului, acestea descizând relativ repede scorul, în minutul 28, prin Alexandru Taciuc, care bine servit la marginea careului, a reluat imparabil în plasa porţii apărate de Răzvan Stanca. În ultimul minut al primei reprize, acelaşi Alexandru Taciuc (cel mai bun jucător de pe teren), scapat singur spre poarta oaspeţilor, este faultat la 20 de metri de Stanca, goal keeper-ul oltean văzând pentru acest gest cartonaşul galben din partea arbitrului Anghelinei. În minutul 55, Alexandru Marin scapă, la rându-i, singur pe partea stângă, intră în careul oaspeţilor, însă şutează puţin peste transversală! În minutul 60, fostul fotbalist al Politehnicii Iaşi, Vlad Bujor, are şansa de a readuce egalitatea pe tabela de marcaj, însă şutul acestuia este rtespins in extremis de portarul gazdelor. Acelaşi Vlad Bujor îl încearcă în minutul 83 pe Turiţă cu un şut de la 20 de metri, însă portarul Miroslavei îşi salvează din nou echipa. Se încheie Ştiinţa Miroslava – Pandurii Târgu Jiu 1-1, rezultat care nu reflectă superioritatea clară a ieşenilor, mai ales în prima repriză. Au evoluat echipele: Ştiinţa: Turiţă – Ambrosie (min. 71 Cernăuţeanu), Chindriş, Bucur, Agrigoroae – Cărăuş, Săvoaia, Corban, Taciuc (min. 82 Izamană) – Viorică (min. 62 Nemţanu), Alex. Marin; Pandurii: Răzvan Stanca – Homei, Lung, Turda, Vasilescu – Vodă (min. 49 Vlad Bujor), Raiciu, Drugă, Tudoran (min. 77 Şendroiu) – Ciprian Rus, Durkovic (min. 59 Şut). În celelalte emciuri din etapa a 14-a a Ligii a II-a, disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: Sportul Snagov – ASU Politehnica Timişoara 1-0, Foresta suceava – UTA 2-3, Luceafărul Oradea – Olimpia Satu Mare 2-1, Metaloglobus Bucureşti – Academica Clinceni 0-0, ASA Târgu Mureş – CS Afumaţi 0-1, Dacia Unirea Brăila – CS Baloteşti 2-2, Ripensia Timişoara – Dunărea Călăraşi 1-1. Partida FC Argeş – AFC Hermannstadt se dispută sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 16.00, iar meciul Chindia Târgovişte – CS Mioveni este programat duminică, 29 octombrie, de la ora 15.00. În clasament: 1. Dunărea Călăraşi – 32 p, 2. AFC Hermannstadt – 32 p, 3. Chindia Târgovişte – 27 p, 4. CS Afumaţi – 24 p, 5. Academica Clinceni – 23 p, 6. ASA Târgu Mureş – 22 p, 7. CS Mioveni – 22 p, 8. ASU Poli Timişoara – 20 p, 9. Sportul Snagov – 19 p, 10. Ripensia Timişoara – 18 p, 11. FC Argeş – 18 p, 12. UTA – 17 p, 13. Dacia Unirea Brăila – 16 p, 14. Pandurii Tg Jiu – 16 p, 15. Metaloglobus Bucureşti – 16 p, 16. Olimpia Satu Mare – 16 p, 17. Ştiinţa Miroslava – 12 p, 18. CS Baloteşti – 11 p, 19. Luceafărul Oradea – 10 p, 20. Foresta Suceava – 7 p. În etapa viitoare, Ştiinţa Miroslava va întâlni sâmbătă, 4 noiembrie, de la ora 11.00, în deplasare, pe ASU Politehnica Timişoara.