Andrei Cristea trimite titlul de campioană la Cluj

CSM Politehnica Iaşi a obţinut luni seara, în Copou, primul succes din play-off, după ce a reuşit să treacă de FCSB, scor 1-0 (0-0), în urma golului marcat de Andrei Cristea (min. 89), după o pasă a lui Panţâru. În urma acestui rezultat, cu două etape înainte de final, CFR Cluj şi-a păstrat primul loc în clasament, cu 44 de puncte, cu unul mai mult decât echipa lui Dică. Meciul a început cu ocazia lui Budescu (min. 4), şutul mijlocaşului roş-albastru fiind respins în corner de Andrei Sin. Replica gazdelor nu s-a lăsat prea mult aşteptată, şutul lui Jo Sntos (min. 8) fiind deviat, in extremis, în corner, de Momcilovic. Un minut mai târziu, Bălaşa ratează incredibil, din patru metri, singur cu Denis Rusu, semnând cea mai mare ocazie a primei reprize. În min. 14, Andrei Cristea este foarte aproape de a debloca tabela, însă şutul atacantului ieşean trece paralel cu linia porţii apărate de Bălgrădean. În repriza a doua, Nicolae Dică îi introduce în teren pe Nedelcu şi Texteira, în locul lui Pintilii (accidentat) şi Budescu (şters în primele 45 de minute). În min. 46, Florin Tănase cade în careul gazdelor, după un “umăr la umăr” cu Frăsinescu, însă arbitrul Radu petrescu nu acordă nimic. Andrei Cristea are o mare ocazie de a deschide scorul în min. 51, însă atacantul Iaşului ratează execuţia din apropierea colţului careului. Un minut mai târziu, Denis Alibec reia periculos către poartă, însă Rusu reţine balonul. În min. 61, Florin Tănase primeşte cartonaş galben, după o simulare în apropierea careului gazdelor. În min. 70, după un contraatac fulgerător pe partea dreaptă, Andrei Cristea şutează puternic, Bălgrădean respinge în lateral, iar Nedelcu trimite balonul în corner. În min. 74, Kamer Qka vede al doilea cartonaş glaben şi, implicit, pe cel roşu, după un fault grosolan la Florin Tănase, în marginea propriului careu. Oaspeţii profită de superioritatea numerică din teren şi atacă pe toate flancurile poarta lui Denis Rusu, însă fără nicio finalitate pe tabela de scor. Şi când toată lumea se resemnase cu remiza, Andrei Cristea fructifică, în min. 89, o pasă în adâncime trimisă de Panţâru (cel mai bun jucător al gazdelor) şi trimite balonul pe lângă Bălgrădean, ieşit mult din poartă. Iaşul câştigă cu 1-0 şi obţine, astfel, prima victorie din play-off, după o serie incredibilă de şase înfrângeri şi un rezultat de egalitate, obţinut tot în Copou, împotriva celeilalte candidate la titlu, formaţia CFR Cluj. Au evoluat formaţiile: CSM Poli: Rusu –  Zaharia (min. 81 Mihăescu), Mihalache, Frăsinescu, Sin (min. 45 Bosoi) – Qaka, Cioinac – Platini (min. 62 Kizito), Jo Santos, Panţîru – Cristea; FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Bălaşa, Momcilovic – Pintilii (min. 46 Nedelcu), Filip – Man, Budescu (min. 46 Teixeira), Fl. Tănase – Alibec (min. 78 Gnohere). În etapa viitoare, CSM Politehnica Iaşi va întâlni vineri, 11 mai, de la ora 21.45, în deplasare, pe campioana en-titre, formaţia Viitorul Constanţa.