Politehnica Iaşi a încheiat cu o nouă înfrângere seria meciurilor amicale disputate în Turcia

Politehnica Iaşi a încheiat cu o nouă înfrângere seria meciurilor amicale disputate în stagiul de pregătire de la Bolu, elevii lui Flavius Stoican fiind învinşi joi după amiază cu scorul de 0-2 (0-0) de Konyaspor, formaţie care a terminat pe locul al XV-lea ultimul sezon din prima ligă turcă. Ieşenii au evoluat destul de curajos în prima repriză, când au avut mai multe situaţii clare de gol, ratate însă de Andrei Cristea şi Gallego. În partea a doua, turcii au pus stăpânire pe joc şi au câştigat clar, prin două goluri înscrise spre finalul partidei (min. 80 şi 86). Politehnica Iaşi a început meciul în formula: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Chelaru – L. Rus, Cioinac, P. Petre, Panţâru – Ştefănescu, A. Cristea, pe parcursul reprizei secunde fiind introduşi în teren, printre alţii, Târnoveanu, Moussa, Danale, Roşu şi nou venitul Dylan Flores, un mijlocaş ofensiv în vârstă de 25 de ani, care a evolaut în sezonul trecut la formaţia Cluj Sportiv Cartagines Deportiva din prima ligă a statului Costa Rica. Flores, care poate juca şi pe postul de atacant, este fost internaţional under 17, 20 şi 23 al statului Costa Rica, în ultimul sezon el bifând 33 de prezenţe în tricolul celor de la Cartagines, pentru care a înscris 11 goluri. Bilanţul meciurilor amicale disputate de ieşeni în cantonamentul de la Bolu este unul negativ, elevii lui Flavius Stoican reuşind o singură victorie (2-1 cu Al Khairaitiyad, din Qatar), două remize (0-0 cu Celik Zenica, din Bosnia, şi 2-2 cu Traktor Sazi, din Iran) şi trei înfrângeri (1-2 cu Nefci Baku, din Azerbaidjan, 0-2 cu Yeni Malatyaspor şi 0-2 cu Konyaspor, ambele din Turcia).