11:45 pm - Tuesday November 12, 2019

Consilierul politic al Ambasadei SUA, în vizită la Primăria Iaşi

Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, s-a întâlnit, la finalul săptămânii trecute, cu David Schlaefer, consilierul politic al Ambasadei SUA în România. În cadrul discuțiilor, care au avut loc la Palatul Roznovanu, reprezentantul Ambasadei SUA în România a apreciat relațiile foarte strânse ale Municipiului Iași cu Ambasada SUA, dovedite și de vizitele frecvente la Iași ale Excelenței Sale Hans Klem, ambasadorul SUA în România, și a menționat că orașul nostru va rămâne un partener privilegiat de dialog al Ambasadei și după sosirea următorului ambasador, cu atât mai mult cu cât familia sa este originară din Iași, informează, într-un comunicat, Biroul de presă al Primăriei. În cuvântul său, primarul Mihai Chirica a punctat excelenta cooperare la nivel economic între cele două ţări, prezența companiilor americane la Iași fiind tot mai puternică, firmele existente extinzându-și capacitățile de producție (cum ar fi, de exemplu, Lear Corporation sau Delphi), altele noi deschizându-și puncte de lucru în orașul nostru, cu precădere în sectorul IT. De asemenea, primarul Iașului și-a exprimat intenția Municipiului Iași de a întări relațiile de afaceri privind oportunitățile investiționale în orașul nostru prin intermediul Camerei de Comerț Româno-Americane (AmCham Romania). David Schlaefer a adus în discuție și subiecte politice, exprimând îngrijorarea Ambasadei SUA cu privire la protejarea valorilor democratice și ale statului de drept în România, pericolul pe care îl reprezinta atacurile de tip „fake news” și necesitatea educării tinerilor în a discerne propaganda și minciuna de adevăr. În cadrul vizitei pe care a efectuat-o la Iaşi, consilierul politic al Ambasadei SUA a avut o întâlnire cu elevii de la Liceul „Mihai Eminescu” și a vizitat, de asemenea, mai multe obiective din Iași, inclusiv Sinagoga Mare, aprecind lucrările realizate și frumusețea orașului, se mai precizează în încheierea comunicatului Biroului de presă al Primăriei.

Filed in: Administrație, Informațía zilei

Comments are closed.

;