5:26 pm - Sunday December 8, 2019

Final de proiect EUROSCOLA dedicat educației pentru pace la Liceul Tehnologic Economic „Virgil Madgearu”

Elevii voluntari ai Clubului de Pace Act+ ce activează în Liceul Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” Iaşi au fost implicaţi în perioada 10 septembrie – 24 octombrie 2018 în implementarea proiectului „Lecţii ale trecutului pentru viitor – PACEA”, în cadrul Concursului Naţional Euroscola, ediţia a XI-a (2018-2019). Acest proiect are drept scop promovarea rezultatelor parteneriatului strategic Erasmus+ „Ascultă povestirile trecutului – al Doilea Război Mondial” (2015-1-RO01-KA201-015121), coordonat de Liceul Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” în perioada 2015-2017. Calendarul proiectului a inclus activităţi ce încurajează cunoaşterea şi valorizarea trecutului, interculturalitatea şi deschiderea spre diversitate, pacea şi comportamentele prosociale, în vederea combaterii violenţei, prevenirii discriminării, marginalizării şi excluziunii, şi a consolidării coeziunii în cadrul comunităţilor şcolare şi, implicit, la nivelul societăţii. De altfel, motto-ul proiectului este: „Pentru un prezent al păcii, acţionează acum!”

Diseminând şi exploatând rezultatele parteneriatului strategic, nu doar am făcut cunoscute cele două produse intelectuale (cartea „Ascultă trecutul: Mărturii din al Doilea Război Mondial” şi cartea cu sugestii metodologice: „Activităţi non-formale – al Doilea Război Mondial” ce pot fi accesate aici: http://economic2.ro/asculta-povestirile-trecutului-al-doilea-razboi-mondial/), o iniţiativă a elevilor (Clubul de Pace Act+) şi câteva propuneri din partea profesorilor privind activităţi non-formale ce pot fi derulate în şcoală. Efortul nostru a fost unul mult mai amplu, de a continua ceea ce am început în anul 2015, şi anume sensibilizarea deopotrivă a elevilor, profesorilor şi, implicit, a comunităţii, faţă de o perioadă dureroasă din istoria ţării noastre, a Europei şi a lumii întregi, cultivarea respectului faţă de eroii neamului, conştientizarea importanţei rezolvării conflictelor pe cale amiabilă, promovarea respectului şi toleranţei, educaţia intergeneraţională şi educaţia pentru pace.

Din acest motiv, campania noastră de promovare şi diseminare a început cu locul în care se formează caracterul, după familie, şi anume şcoala, pentru a oferi acele alternative de valorizare a lecţiilor trecutului şi cultivării păcii, necesare în vederea combaterii violenţei, prevenirii discriminării, marginalizării şi excluziunii, consolidării coeziunii în cadrul comunităţilor scolare. Profesorilor, dar şi reprezentanţilor altor factori relevanţi implicaţi în educaţie (asociaţii non-guvernamentale, biblioteci, mediu academic) le-am pus la dispoziţie câteva resurse de educaţie non-formală, care au drept scop dezvoltarea armonioasă a personalităţii tinerilor, astfel încât aceştia să devină membri reprezentativi, activi, responsabili, competenti, adevăraţi lideri în comunităţile lor.

„Activităţile derulate de Clubul de Pace ACT+ ce activează în cadrul Liceului Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” se înscriu în eforturile noastre de a face din şcoală un mediu prietenos şi care să contribuie nu doar la progresul academic al elevilor noştri, ci şi la o dezvoltare armonioasă a personalităţii lor. Ne dorim să formăm şi să consolidăm în elevii noştri valori precum respectul şi preţuirea reciprocă, deschiderea spre celălalt şi colaborarea, responsabilitatea pentru propria persoană şi pentru comunitatea din care fac parte, valori care sunt în deplină concordanţă cu valorile şi principiile Uniunii Europene.” (prof. dr. Laura Maria Cârstea, director)

Sunteţi invitaţi să urmăriţi activităţile defăşurate pe pagina proiectului: https://www.facebook.com/clubactplus.ltevm.iasi/

Filed in: Educație, Informațía zilei

Comments are closed.

;