5:40 am - Wednesday December 2, 2020

Proiect educativ la Popești

Pe data de 29 noiembrie 2018, la Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Popești, reprezentată prin : director – prof. Adrian Hagiu, director adjunct – prof. înv. primar Octavia-Artemiza Ispir, prof. Ionuț Alupoae – în calitate de profesor coordonator, prof. Viviana Grigore, prof. înv. primar Laura Mujdei, prof. înv. primar Nicoleta Carp, prof. Constantin Carp, prof. înv. primar Octavia-Artemiza Ispir, Constantin Catană – în calitate de profesori colaboratori, se va desfășura o activitate extracurriculară cuprinsă în proiectul „Cu toții la Alba” – proiect demarat cu ocazia sărbătoririi celor 100 de ani de la Marea Unire. Întrucât ne dorim să realizăm activități centrate pe dimensiunea formativă a școlii și să cultivăm elevilor noștri valori semnificative în raport cu temporalitatea și cerințele societății actuale, menționăm și intenția noastră de a participa cu această activitate în cadrul proiectului educațional „Școala pentru valori autentice” (inițiat de I.S.J. Iași), la tema lunii decembrie – „Unitate și democrație”. În acest mod, considerăm oportună dorința noastră de a dezvolta elevilor deprinderi, atitudini și comportamente relevante pentru valorea promovată în luna decembrie.

Proiectul „Cu toții la Alba” nu se află la prima ediţie, ci  presupune o continuare a ceea ce elevii Ṣcolii Gimnaziale „Dimitrie Sturdza” Popești, alături de dascălii lor au început în urmă cu 6 ani, atunci când s-a stabilit ca la data de 1 Decembrie a fiecărui an premergător  Centenarului, la Școala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Popești să se organizeze activităţi extracurriculare deosebite, menite să marcheze aṣa cum se cuvine momentul înfăptuirii Marii Uniri de la 1918 ṣi a evenimentelor istorice majore ce au condus spre acest ideal . Proiectul de anul acesta este centrat pe un program artistic de amploare ce va fi susținut pe data de 29 noiembrie 2018, începând cu ora 11:30, de către elevii ciclului gimnazial ai structurii Popești și Hărpășești, ajutați fiind și de intervențiile „artistice” ale unor cadre didactice ale școlii. Programul este structurat pe trei secțiuni : 1. Interpretare muzicală (vocală și instrumentală) – 13 melodii cu tematică patriotică; 2. Recitare de poezii – 5 poezii dedicate neamului nostru; 3. Teatru – punerea în scenă a două scenete cu o valoare istorică impresionantă („Ṣtefan către Daniil Sihastrul’’, adaptare după versurile lui Andrei Ciurunga, „Regina Maria pe front’’, adaptare după memoriile reginei Maria). Ne propunem prin intermediul acestui program artistic să îmbinăm în mod armonios literatura, muzica, istoria și religia și, totodată, să imprimăm în sufletele elevilor noștri iubirea pentru patrie.

Suntem onorați să anunțăm faptul că la activitatea noastră ne vor fi alături următorii invitați : Sterian Vicol – poet, preṣedintele Societăţii scriitorilor ‘’C. Negri’’ din Galaţi, directorul revistei de cultură “Porto Franco’’ Galaţi, Horia Zilieru – poet, Florin Lăzărescu – scriitor, Ṣef Serviciu Editură ṣi Publicaţii la Muzeului Naţional al Literaturii Române Iaṣi, Valentin Talpalaru – scriitor, Carmelia Leonte – scriitor, Redactor la Muzeului Naţional al Literaturii Române Iaṣi, Liviu Apetroaie – scriitor, muzeograf- Muzeul ‘’Mihai Eminescu’’, Iaṣi, preot paroh Vasile Matcovici, preot paroh Mihai Zvorăște, reprezentanții Primăriei comunei Popești. Ne dorim ca dumnealor să ne calce cu bucurie pragul școlii și să ne transmită gânduri bune cu privire la întâlnirea festivă dedicată Centenarului Marii Uniri.

Chiar dacă fizic nu ne vom afla la Alba-Iulia, cadrele didactice ale școlii împreună cu elevii noștri vor face tot posibilul pentru ca la finalul activității să se poată spune : „Noi am fost…cu toții la Alba!”

Filed in: Educație, Informațía zilei

Comments are closed.

;