Proiect privind accesul elevilor pe piaţa muncii, derulat cu sprijinul Primăriei Municipiului Iaşi

Elevii Liceului Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” din Iaşi au făcut parte, alături de alte patru licee ieşene, dintr-un proiect intitulat ,,Tinerii de azi, liderii de mâine”, iniţiat de Asociaţia Creştin-Umanitară „Slujirea Vieţii”. Proiectul a beneficiat de fonduri nerambursabile din bugetul Primăriei Municipiului Iaşi, suma repartizată în acest an ridicându-se la 88.410 lei, la aceasta adăugându-se şi contribuţia proprie a asociaţiei, în valoare de 8.400 de lei. Echipa Liceului Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” a fost formată din patru eleve de clasa a X-a şi o elevă de clasa a XI-a, sub coordonarea profesorului Geanina Brînză. Principalele activităţi la care au participat tinerii în cadrul proiectului au fost: sesiuni de informare pe teme precum „Paşi în căutarea unui loc de muncă” sau „Întocmirea unei scrisori de intenţie”; Şcoala de business – Descoperă cum poţi să creşti o idee de la A la Z”, eveniment care s-a desfăşurat pe o durată de şase zile şi în cadrul căruia tinerii participanţi au învăţat, într-o manieră simplă, interactivă, cum să iniţieze o afacere. Dincolo de faptul că s-a lucrat pe echipe, elevii exersând comunicarea şi colaborarea, au fost abordate teme de interes despre voluntariat, metode de educaţie non-formală, planul de afacere, idei de afacere, ateliere demonstrative, întâlniri cu antreprenorii şi întâlnire cu reprezentanţii autorităţilor locale, întâlniri cu angajatorii şi discuţii privind condiţiile de angajare, beneficiarii participând în data de 12 octombrie la Târgul de Cariere Palas, „Mă implic în şcoala mea”, activitate ce a valorificat experienţele de învăţare, întrucât în cadrul Şcolii de Business au fost pregătite cinci echipe formate din câte cinci elevi şi un cadru didactic. Fiecare echipă a susţinut zece sesiuni de informare, prin intermediul cărora au împărtăşit experienţa lor colegilor de liceu, excursie de trei zile la Vatra Dornei, pentru a consolida coeziunea echipelor, în cadrul unor activităţi non-formale (plimbare pe munte cu telescaunul, vizită de studiu la Muzeul Etnografic Vatra Dornei şi la izvoarele minerale), acordarea diplomelor şi premierea beneficiarilor, în cadru festiv, cu premii oferite din partea partenerului Yves Rocher. „Acest proiect, care a avut drept scop facilitarea accesului elevilor pe piaţa muncii şi pregătirea lor pentru viaţa activă, a oferit elevilor noştri oportunitatea de a intra în contact direct cu angajatorii şi a afla din sursă directă care sunt cerinţele acestora. Elevii au fost implicaţi în diferite situaţii de învăţare, atât într-un cadru protejat, cât şi într-un cadru real, făcând paşi importanţi în descoperirea potenţialului personal privind posibilitatea iniţierii unei afaceri, dar şi în formarea şi consolidarea abilităţile, deprinderilor şi competenţelor necesare în transpunerea în practică a unei idei de afacere. Exersarea voluntariatului şi antreprenoriatului constituie o necesitate în societatea de astăzi, întrucât astfel elevii noştri sunt responsabilizaţi în ceea ce priveşte viitorul lor pofesional”, a declarat prof. dr. Laura Maria Cârstea, directorul Liceului Tehnologic Economic “Virgil Madgearu”.

Filed in: Educație

Comments are closed.

;