O nouă înfrângere suferită de Poli Iaşi în stagiul de pregătire din Antalya

Politehnica Iaşi a suferit a doua înfrângere în cantonamentul pe care-l efectuează în Antalya, elevii lui Flavius Stoican cedând, duminică la prânz, cu scorul de 1-2 (1-0) în faţa formaţiei Diosgyori VTC, locul 10 la finalul turului în prima ligă a Ungariei. Ieşenii au început meciul în formula: Mino Peralta – Bosoi, Gardoş, Cioinac, Bădic – L. Rus, Mihăescu – Burlacu, Jorge Orti, Platini – Kizito. Ieşenii încep mai bine şi în min. 22, Jorge Orti are şansa de a deschide scorul, însă balonul trimis de mijlocaşul spaniol, aflat în probe la Poli, din lovitură liberă de la 20 de metri, trece de puţin peste transversală. Cinci minute mai târziu, balonul expediat de Burlacu, tot din lovitură liberă, este deviat în corner de goal keeper-ul maghiar. În min. 27, Florin Gardoş deschide scorul, după o fază frumoasă în careu. Peste numai patru minute, Diosgyori VTC restabileşte egalitatea pe tabela de marcaj, după o greşeală a ieşenilor la mijlocul terenului. În min. 34, Kizito ratează incredibil în situaţie de unu la unu cu portarul! Ungurii devin din ce în ce mai insistenţi în atac şi în min. 37, Mino Peralta salvează poarta Iaşului, după o intervenţie miraculoasă! Insistenţa celor de la Diosgyori este răsplătită în min. 42, când ungurii înscriu şi stabilesc scorul pauzei şi totodată al meciului: 1-2. La reluare, Flavius Stoican face mai multe schimbări în echipă, trimiţându-i în teren pe Mihalache, Chelaru, P.Petre, Zaharia, Panţâru şi Enoh în locul lui Gardoş, Jorge Orti, Platini, Kizito, Burlacu şi Cioinac, pe parcursul părţii a doua a meciului fiind trimişi pe gazon şi Popescu (în locul lui Mihăescu), Gallego (Bosoi) şi Cracea (L. Rus). Finalul întâlnirii este dominat de ieşeni, care ratează bune oportunităţi de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj prin Enoh (min. 82 – reluare cu capul din centrarea lui Zaharia, puţin peste transversală) şi Zaharia (min. 90 – şut din şase metri, balonul fiind reţinut de portar). Ieşenii părăsesc terenul învinşi, după un meci în care şi-au arătat din nou limitele, în faţa unui adversar care nu a impresionat cu nimic. Următoarea adversară a elevilor lui Flavius Stoican în cantonamentul din Antalya este Dinamo Zagreb, întâlnirea cu liderul la zi din prima ligă a Croaţiei fiind programată luni, 21 ianuarie, de la ora 16.00 (ora României). Palmaresul elevilor lui Flavius Stoican până acum, în stagiul de pregătire din Turcia, cuprinde o victorie (2-1 cu Esteghlal din Iran) şi două înfrângeri (0-3 cu Korona Kielce din Polonia şi 1-2 cu Diosgyori VTC din Ungaria).

Filed in: Informațía zilei, Sport