12:45 pm - Wednesday December 11, 2019

Adicţia de tehnologie la adolescenţi

Liceul Tehnologic Economic „Virgil Madgearu” Iaşi, în calitate de partener în cadrul parteneriatului strategic Erasmus+ KA229 „Adicţia de tehnologie la adolescenţi” finanţat prin Programul Erasmus+, Acţiunea Cheie 2, organizează în perioada 13 – 18 mai 2019 a doua întâlnire transnaţională pentru elevi cu tema „Adicţia de reţele sociale şi comunicare în mediul virtual”. La această întâlnire vor participa 30 de elevi şi 10 profesori din cele cinci şcoli partenere: Nazilli Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi – Nazilli, Turcia (coordonator), Instituto Enseñanza Secundaria La Rosaleda – Malaga, Spania, Istituto di Istruzione Secondaria „Daniele Crespi” – Busto Arsizio, Italia, Rīgas 18. vakara (maiņu) vidusskola – Rīga, Letonia, PG 3 „Stefan Tsanov” – Knezha, Bulgaria, alături de elevii şi profesorii români.

Dacă la primă întâlnire găzduită de partenerul spaniol s-a dezbătut problema „Adicţiei de jocuri video”, cea de-a doua întâlnire vizează o problemă foarte des întâlnită astăzi, şi nu doar în rândul tinerilor, şi care afectează comportamentul nostru social şi comunicarea cu ceilalţi.

Programul întâlnirii cuprinde activităţi diverse, axate pe intercunoaştere şi marketing personal, seminarul: „Tehnici de comunicare specifice procesului de intercunoaştere”, creare de mesaje pentru combaterea adicţiei de social media, o vizită de studiu în Grădina Botanică şi excursia de studiu în Nordul Moldovei (Gura Humorului, Mănăstirea Voroneţ, Salina Cacica, Cetatea Sucevei).

O abordare diferenţiată a acestui tip de adicţie se va realiza în cadrul workshop-ului international „Online Communication”, care se va desfăşura miercuri, 15 mai, între orele 14.00 şi 15.30 în Aula Magna „Carmen Sylva” a Universităţii Tehnice „Gheorghe Asachi”, la care vor participa ca invitaţi, alături de elevii şi profesorii implicaţi în proiect, şi dna Gabriela Conea, inspector şcolar pentru proiecte educaţionale şi coordonator al proiectului Erasmus+ “Log On Back to Life”, dna Anca Teutu, Business Development Manager – Quartz Matrix, şi dl Ioan Stoleru, profesor asociat la Facultatea de Litere (Jurnalism).

Toate aceste activităţi urmăresc să atragă atenţia asupra abuzului de comunicare în spaţiul virtual, care conduce la înstrăinare şi izolare socială, şi să ofere adolescenţilor alternative de petrecere a timpului liber de calitate.

„Tema acestui parteneriat strategic este una de maxim interes, pentru toţi factorii implicaţi direct în educaţie, elevi, profesori, părinţi, iar astfel de activităţi facilitează schimbul de bune practici cu instituţii similare din Europa, astfel încât nu doar să tragem un semnal de alarmă, ci şi să identificăm şi să punem în practică strategii de combatere a tehnologizării excesive. În plus, având în vedere numeroasele proiecte europene implementate de către şcoala noastră, ne-am propus ca perioada 6 mai – 6 iunie 2019 să fie dedicată promovării rezultatelor realizate în cadrul celor patru proiecte pe care le derulăm în acest şcolar, dar şi oportunităţilor de dezvoltare personală şi profesională pe care le pot fructifica elevii noştri prin implicarea în diferitele iniţiative. Reunite sub titlul ACT 4 Europe, în această perioadă vom derula activităţi de diseminare şi exploatare a rezultatelor, de promovare a valorilor europene, de conştientizare a drepturilor şi obligaţiilor noastre ca cetăţeni europeni, astfel încât elevii Liceului Tehnologic Economic «Virgil Madgearu» să se implice activ şi responsabil  în comunitatea lor”, a declarat prof. dr. Laura Maria Cârstea, directorul liceului.

Filed in: Educație, Informațía zilei

Comments are closed.

;