5:12 am - Thursday July 9, 2020

Amendamente în valoare de două miliarde de lei, depuse de PSD la proiectul de buget pe 2020

PSD Iaşi a depus un număr de 25 de amendamente la proiectul bugetului stat pe anul 2020, valoarea totală a investiţiilor prevăzute pentru judeţ fiind de 2,17 miliarde lei. “Sper ca demersul nostru să aibă ecou la Bucureşti. Sunt foarte multe necesităţi pentru comunitatea noastră. Dacă măcar jumătate dintre aceste amendamente se vor regăsi în bugetul final voi fi mulţumit. Îmi este teamă însă că liberalii au tăiat deja Iaşul de pe lista investiţiilor din zona Moldovei. Din păcate, se pare că parlamentarii liberali, dar şi ceilalţi din alianţa de la guvernare au plecat capul şi au acceptat acest buget al ruşinii”, declară preşedintele PSD Iaşi, Maricel Popa. Şapte dintre iniţiativele propuse de social democraţii ieşeni sunt adresate ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, fiind vorba despre amendamente prin care se solicită fonduri pentru proiectarea şi execuţia autostrăzii Iaşi – Tg- Mureş, inclusiv podul de la Ungheni (200 milioane de lei), modernizarea Aeroportului Internaţional Iaşi (596 milioane de lei), construirea şoselei de ocolire a municipiului Iaşi, varianta Sud (421 milioane de lei), construirea şoselei de ocolire a municipiului Iaşi, varianta Nord (142,5 milioane de lei), construirea unui pod peste râul Bahlui în zona Cicoarei, municipiul Iași (7,7 milioane de lei), construirea centurii de ocolire a oraşului Târgu Frumos (10 milioane de lei). De asemenea, a fost cerută suma de 1,42 milioane de lei pentru demarea procedurilor de întocmire a proiectului tehnic și execuţie a lucrărilor în vederea realizării semaforizării inteligente și a cântăririi dinamice pentru mașini la Podul Iloaiei. “Nici măcar un proiect major de investiţii nu apare în proiecţia actuală de buget. Liberalii s-au bătut cu pumnul în piept că rezolvă problema autostrăzii. Deocamdată sunt doar vorbe. În timpul guvernării PSD au fost demarate procedurile pentru toate cele trei tronsoane ale autostrăzii. E important să nu ne oprim acum. Aeroportul Iaşi nu primeşte niciun leu pentru modernizare. Nu sunt alocaţi bani nici pentru centurile ocolitoare a Iaşului sau a oraşelor Podu Iloaiei, Târgu Frumos, unde ştim că se formează aproape zilnic blocaje din cauza infrastructurii rutiere care nu mai face faţă numărului mare de autoturisme”, precizează Maricel Popa. Cele mai multe amendamente (11) sunt pentru Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei (MLPDA) şi vizează modernizarea unor drumuri din masterplanul judeţean de transport (Româneşti-Podu Iloaiei-Popeşti-Mădârjac, Ruginoasa-Heleşteni, Dolheşti-Ciorteşti-Coropceni, Bivolari-Traian-Spineni, Kogălniceni-Oboroceni, Moreni-Prisăcani-Grozeşti, Borosoaia-Plugari şi DN 28 – Răchiteni – limită judeţ Neamţ), consolidarea internatelor liceului Dimitrie Leonida din Târgu Frumos (2 milioane lei) şi liceului Tehnologic de Mecatronică şi Automatizări Iaşi (2 milioane lei), dar şi construirea de locuinţe pentru tineri în zona Gradinari, municipiul Iaşi (10,5 milioane lei). “Modernizarea drumurilor judeţene a reprezentat una dintre priorităţile mandatului meu la Consiliul Judeţean. Am finalizat sau avem în execuţie lucrări la peste 300 km de drumuri judeţene. Am accesat fonduri europene, fonduri locale, dar am primit şi peste 180 de milioane de lei de la guvernul PSD prin PNDL. Acum, liberalii se laudă că au alocat buget dublu pentru întreţinerea drumurilor judeţene. E adevărat. Am câştigat 9 milioane de lei la acest capitol, din cotele defalcate pentru TVA, dar nu am mai primit nimic de la ministerul Dezvoltării pentru investiţii. Diferenţa este de peste 170 de milioane de lei. Ieşenii pot compara singuri şi vor observa că guvernul PNL nu este deloc interesat de asfaltarea drumurilor din judeţul Iaşi”, a declarat Maricel Popa. Parlamentarii PSD de Iaşi au solicitat ministerului Sănătăţii 13 milioane de lei în vederea construirii unui corp de clădire pentru unitatea de primiri urgenţe în cadrul Spitalului Municipal de Urgenţă Pașcani. “În cadrul Spitalului Municipal de Urgențe funcționează un Compartiment de primiri urgențe, care beneficiază de o cameră de gardă extinsă la dimensiunea unui cabinet medical și trei rezerve pentru stabilizare, insuficiente pentru tratarea tuturor urgențelor majore sau cu risc vital. În anul 2018, au solicitat și primit asistență medicală în compartimentul primiri urgențe peste 70.000 de pacienți”, a a explicat Maricel Popa. De asemenea, către ministerul Tineretului şi Sportului au fost transmise două solicitări care vizează alocarea sumei de 90 milioane de lei pentru construirea sălii polivalente Iaşi Metropolitan, cu o capacitate de cel puţin 10.000 de locuri, proiect deja depus pentru finanţare de Consiliul Judeţean, dar şi a sumei de 104,5 milioane de lei pentru construirea unui bazin olimpic în municipiul Iaşi, în zona Manta Roşie. O problemă stringentă o reprezintă suma alocată pentru Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Iaşi care este principalul furnizor de servicii sociale la nivelul judeţului. Suma de 37 de milioane de lei asigură costurile de funcţionalitate ale instituţiei doar pentru primele două luni ale anului următor. “Constat cu amărăciune că există posibilitatea să nu mai putem asigura necesarul pentru cei peste 3500 de copii instituționalizați la DGASPC în diverse forme de protecție specială. Este cea mai mare direcţie din ţară. Nu poţi să te răzbuni pe copii, nu poţi să îi laşi fără hrană sau să nu plăteşti indemnizaţiile asistenţilor maternali. DGASPC a primit, conform actualului buget, 37 de milioane de lei, dintr-un necesar de peste 218 milioane de lei, sumă comunicată acum câteva luni la ministerul de resort. Cu banii alocaţi putem asigura funcţionalitatea direcţiei doar până la începutul lunii martie. Motivat de acest fapt am solicitat ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale să revizuiască suma actuală şi să ţină cu adevărat cont de nevoile comunităţii noastre.” a mai punctat preşedintele PSD şi al Consiliului Judeţean. Totodată, a mai fost solicitată finanţare pentru realizarea lucrărilor de consolidare, reabilitare şi restaurare pentru unul dintre corpurile de clădire de la Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi”(106 milioane de lei).

Filed in: Informațía zilei, Politic

Comments are closed.

;