FC Botoşani – Poli Iaşi 2-1. Ieşenii, cale liberă spre matineu

CSM Politehnica Iaşi a încheiat în genunchi campionatul regulat al Ligii 1, după un parcurs de coşmar, în care a înregistrat 11 înfrângeri consecutive, ultima din această serie neagră fiind consemnată în meciul disputat luni seara, la Botoşani, în faţa echipei lui Marius Croitoru, scor 1-2 (1-0). Deşi au condus la pauză, prin golul lui Omoh (min. 30), în final, oaspeţii au plecat cu mâna goală de la Botoşani, după ce gazdele au întors rezultatul în doar nouă minute, în repriza a doua, prin Keita (min. 47 – după o gravă eroare de marcaj a lui Mihalache) şi Dugandzik (min. 55). FC Botoşani putea obţine un succes mult mai clar, însă gazdele s-au întrecut în ratări, mai ales în repriza secundă, când au prestat un joc mult mai aproape de locul pe care-l ocupă în clasament. În ceea ce-i priveşte pe oaspeţi, după o primă repriză destul de curajoasă, asta şi ca urmare a unei prestaţii palide a elevilor lui Marius Croitoru, mult prea euforici după calificarea, în premieră, la finalul etapei trecute, în play-off, aceştia au căzut atât fizic cât şi psihic în actul secund, jucătorii lui Rednic fiind simple jaloane pentru adversari. În urma acestei noi înfrângeri, bilanţul „Puriului” la Iaşi este unul dezastruos, cu patru eşecuri după patru partide. Iaşul încheie campionatul regulat pe locul 12 (loc de baraj), în faţa celor două echipe situate pe locurile care duc direct în liga a doua, Academica Clinceni şi, respectiv, FC Voluntari. Însă, în timp ce jocul celor două formaţii ilfovene este cu mult peste valoarea locurilor pe care acestea le ocupă în clasament, prestaţiile Iaşului nu lasă loc de interpretare, moldovenii demonstrând prin evoluţiile pe care le-au avut până acum că sunt candidaţi siguri la retrogradare. Au evoluat echipele: FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Rodruguez (min. 79 Cascini), Askovski (min. 46 Keita), Ebenhofer (min. 46 Carlone) – Ofosu, Dungadzik; Poli Iaşi: Rusu – Grădinaru, Mihalache, Klimavicius, Şerban – De Iriondo – Platini (min. 78 Longher), Passaglia, Omoh, Horşia (min. 55 Chacana) – A. Cristea (min. 68 Habibou). În prima etapă din play-out, CSM Politehnica Iaşi va întâlni la finalul acestei săptămâni, în deplasare, pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.