9:40 pm - Thursday August 6, 2020

În județul Iași, 5.859 de candidaţi s-au înscris la examenul de Bacalaureat

Pentru sesiunea iunie-iulie 2020 a examenului de Bacalaureat, la nivelul județului Iași sunt organizate 41 de centre de examen, din care doar cinci au arondate și alte unități de învățământ, anunţă, într-un comunicat, Inspectoratul Şcolar Judeţean. Candidații au obligația de a verifica, în cursul zilei de duminică, la avizier sau telefonic la secretariatul unității de învățământ unde au efectuat înscrierea, care este arondarea (dacă este cazul) și dacă opțiunile pentru cele trei probe scrise sunt menționate corect în documentele afișate la unitatea școlară la care vor susține probele. Accesul candidaților în centre, în fiecare zi de probă, are loc în intervalul orar 7:30-8:30, pe baza cărții de identitate sau a pașaportului. Proba scrisă începe la ora 9:00, iar durata probei este de trei ore. Elevii care la prezentarea în centrul de examen au o temperatură corporală ce depășește 37,3 grade C vor susține probele examenului într-o sesiune specială. Același lucru este valabil și pentru elevii care se află acum în izolare la domiciliu sau sunt spitalizați din cauza îmbolnăvirii cu noul coronavirus. De precizat faptul că în toate centrele de examen sunt asigurate condiții de igienă, iar fiecare elev care susține examenul în Municipiul Iași beneficiază, la fiecare probă, de câte o sticlă de apă plată oferită de Primăria Municipiului Iași.

Lista centrelor de examen:

NR CE Centru de Examen Unități arondate
1 COLEGIUL NATIONAL, IASI COLEGIUL NATIONAL, IASI
2 LICEUL TEORETIC “MIRON COSTIN”, IASI LICEUL TEORETIC “MIRON COSTIN”, IASI
3 SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “SF. VASILE CEL MARE”, IASI SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX “SF. VASILE CEL MARE”, IASI
4 LICEUL TEORETIC DE INFORMATICA “GRIGORE MOISIL”, IASI LICEUL TEORETIC DE INFORMATICA “GRIGORE MOISIL”, IASI
5 LICEUL TEORETIC “MIRON COSTIN”, PASCANI LICEUL TEORETIC “MIRON COSTIN”, PASCANI
6 COLEGIUL TEHNIC DE CAI FERATE “UNIREA”, PASCANI COLEGIUL TEHNIC DE CAI FERATE “UNIREA”, PASCANI
7 COLEGIUL NATIONAL “COSTACHE NEGRUZZI”, IASI COLEGIUL NATIONAL “COSTACHE NEGRUZZI”, IASI
8 COLEGIUL PEDAGOGIC “VASILE LUPU”, IASI COLEGIUL PEDAGOGIC “VASILE LUPU”, IASI
9 LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, IASI LICEUL CU PROGRAM SPORTIV, IASI
10 COLEGIUL TEHNIC “MIHAIL STURDZA”, IASI COLEGIUL TEHNIC “MIHAIL STURDZA”, IASI
LICEUL TEHNOLOGIC “PETRE P.CARP”, TIBANESTI
LICEUL TEHNOLOGIC UCECOM ”SPIRU HARET”, IASI
11 LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI SI DE CONSTRUCTII, IASI LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI SI DE CONSTRUCTII, IASI
12 LICEUL TEHNOLOGIC DE MECATRONICA SI AUTOMATIZARI, IASI LICEUL TEHNOLOGIC DE MECATRONICA SI AUTOMATIZARI, IASI
13 LICEUL TEHNOLOGIC, HIRLAU LICEUL TEHNOLOGIC, HIRLAU
14 LICEUL TEHNOLOGIC “DIMITRIE LEONIDA”, IASI LICEUL TEHNOLOGIC “DIMITRIE LEONIDA”, IASI
15 LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL “MIHAIL KOGALNICEANU”, MIROSLAVA LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL “MIHAIL KOGALNICEANU”, MIROSLAVA
16 COLEGIUL TEHNIC “ION HOLBAN”, IASI COLEGIUL TEHNIC “ION HOLBAN”, IASI
17 COLEGIUL NATIONAL “STEFAN CEL MARE”, HIRLAU COLEGIUL NATIONAL “STEFAN CEL MARE”, HIRLAU
18 LICEUL TEHNOLOGIC “PETRU PONI”, IASI LICEUL TEHNOLOGIC “PETRU PONI”, IASI
19 LICEUL TEORETIC “DIMITRIE CANTEMIR”, IASI LICEUL TEORETIC “DIMITRIE CANTEMIR”, IASI
20 LICEUL TEORETIC “LASCAR ROSETTI”, RADUCANENI LICEUL TEORETIC “LASCAR ROSETTI”, RADUCANENI
21 COLEGIUL NATIONAL “MIHAI EMINESCU”, IASI COLEGIUL NATIONAL “MIHAI EMINESCU”, IASI
22 LICEUL TEORETIC “ALEXANDRU IOAN CUZA”, IASI LICEUL TEORETIC “ALEXANDRU IOAN CUZA”, IASI
23 LICEUL TEHNOLOGIC “PETRU RARES”, TARGU FRUMOS LICEUL SPECIAL “MOLDOVA”, TG. FRUMOS
LICEUL TEHNOLOGIC “PETRU RARES”, TARGU FRUMOS
24 LICEUL TEORETIC “ION NECULCE”, TARGU FRUMOS LICEUL TEORETIC “ION NECULCE”, TARGU FRUMOS
25 LICEUL TEHNOLOGIC “HARALAMB VASILIU”, PODU ILOAIEI LICEUL TEHNOLOGIC “HARALAMB VASILIU”, PODU ILOAIEI
26 COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV, IASI COLEGIUL ECONOMIC ADMINISTRATIV, IASI
27 LICEUL TEHNOLOGIC “MIHAI BUSUIOC”, PASCANI LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC “NICOLAE IORGA”, PASCANI
LICEUL TEHNOLOGIC “MIHAI BUSUIOC”, PASCANI
28 COLEGIUL TEHNIC “IOAN C. STEFANESCU”, IASI COLEGIUL TEHNIC “IOAN C. STEFANESCU”, IASI
29 LICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICA SI TELECOMUNICATII “GHEORGHE MARZESCU”, IASI LICEUL TEHNOLOGIC DE ELECTRONICA SI TELECOMUNICATII “GHEORGHE MARZESCU”, IASI
30 COLEGIUL NATIONAL “MIHAIL SADOVEANU”, PASCANI COLEGIUL NATIONAL “MIHAIL SADOVEANU”, PASCANI
31 LICEUL TEORETIC “BOGDAN VODA”, HALAUCESTI LICEUL TEORETIC “BOGDAN VODA”, HALAUCESTI
32 COLEGIUL NATIONAL “EMIL RACOVITA”, IASI COLEGIUL NATIONAL “EMIL RACOVITA”, IASI
LICEUL TEORETIC WALDORF, IASI
33 LICEUL TEORETIC “VASILE ALECSANDRI”, IASI LICEUL TEORETIC “VASILE ALECSANDRI”, IASI
COLEGIUL “RICHARD WURMBRAND”, IASI
34 LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC DE TURISM, IASI LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC DE TURISM, IASI
35 LICEUL TEHNOLOGIC, VLADENI LICEUL TEHNOLOGIC, VLADENI
36 COLEGIUL AGRICOL SI DE INDUSTRIE ALIMENTARA “VASILE ADAMACHI”, IASI COLEGIUL AGRICOL SI DE INDUSTRIE ALIMENTARA “VASILE ADAMACHI”, IASI
37 COLEGIUL NATIONAL DE ARTA “OCTAV BANCILA”, IASI COLEGIUL NATIONAL DE ARTA “OCTAV BANCILA”, IASI
38 COLEGIUL NATIONAL “GARABET IBRAILEANU”, IASI COLEGIUL NATIONAL “GARABET IBRAILEANU”, IASI
39 LICEUL TEHNOLOGIC “VICTOR MIHAILESCU CRAIU”, BELCESTI LICEUL TEHNOLOGIC “VICTOR MIHAILESCU CRAIU”, BELCESTI
40 COLEGIUL TEHNIC “GHEORGHE ASACHI”, IASI COLEGIUL TEHNIC “GHEORGHE ASACHI”, IASI
41 LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC “VIRGIL MADGEARU”, IASI LICEUL TEHNOLOGIC ECONOMIC “VIRGIL MADGEARU”, IASI

Calendarul probelor de bacalaureat:

  • 22 iunie 2020   Limba şi literatura română – proba scrisă
  • 24 iunie 2020    Proba obligatorie a profilului – proba scrisă
  • 25 iunie 2020    Proba la alegere a profilului şi a specializării – proba scrisă
  • 30 iunie 2020    Afişarea rezultatelor – până la ora 12.00
  • 30 iunie 2020    Depunerea contestaţiilor (16.00 – 20.00)
  • 1 iulie 2020       Depunerea contestaţiilor (8.00 – 12.00)
  • 1-4 iulie 2020   Rezolvarea contestaţiilor
  • 5 iulie 2020       Afişarea rezultatelor finale

Calendarul probelor din sesiunea specială bacalaureat:

 

  • 29 iunie-3 iulie 2020 – înscrierea candidaților
  • 6 iulie 2020 – Limba şi literatura română – proba scrisă
  • 7 iulie 2020 – Proba obligatorie a profilului – proba scrisă
  • 8 iulie 2020 – Proba la alegere a profilului şi a specializării  – proba scrisă
  • 10 iulie 2020 – afișarea rezultatelor – până la ora 12.00
  • 10 iulie 2020 – depunere contestații (14.00-19.00)
  • 12 iulie 2020 – Afişarea rezultatelor finale

Filed in: Educație, Informațía zilei

Comments are closed.

;