4:18 pm - Tuesday April 14, 9885

A fost stabilit „ţintarul” Ligii 1 la fotbal sezonul 2020/2021. Poli Iaşi, norocoasă la tragerea la sorţi

La sediul Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) din Capitală a avut loc joi, la prânz, tragerea la sorţi a „ţintarului” Ligii 1 (ediţia 2020/2021), la care vor participa 16 echipe, în loc de 14 ca până acum. Preşedintele CSM Politehnica Iaşi, Ciprian Paraschiv, a extras din urnă numărul 3 pentru echipa din Dealul Copoului, purtându-i acesteia noroc, având în vedere că în primele patru etape, moldovenii vor avea un program relativ uşor, întâlnind pe Chindia şi Gaz Metan pe teren propriu şi pe FC Botoşani şi UTA în deplasare. Campionatul regulat va avea în total 30 de etape (15 în tur şi 15 în retur). După încheierea acestuia, cele 16 echipe vor fi împărţite în două grupe valorice: play-off, la care vor participa primele şase echipe şi, respectiv, play-out, unde vor evolua restul celorlalte zece echipe. În premieră începând din acest sezon, locurile 7 şi 8 din play-out vor juca un baraj între ele, învingătoarea urmând să întâlnească, tot într-un meci de baraj, echipa clasată pe ultimul loc din play-off care oferă calificarea în cupele europene, câştigătoarea acestui baraj urmând să-şi asigure ultimul „bilet” de accedere în Europa League. Şi tot în premieră, începând din acest sezon, locurile 9 şi 10 din play-out vor retrograda direct în Liga 2, în timp ce locurile 7 şi 8 vor juca un meci de baraj pentru menţinerea/promovarea în Liga 1 cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3 din Liga 2.  Prima etapă a returului va avea loc la 13/14 ianuarie, iar sezonul regulat se va termina la 10/11 aprilie.

Programul turului Ligii I (ediţia 2020/2021)

  • Etapa I (22-23 august)           

Academica Clinceni – CFR Cluj

FC Dinamo – FC Hermannstadt

Poli Iaşi – Chindia Târgovişte

FC Argeş – FC Botoşani

FC Voluntari – Gaz Metan Mediaş

FC Viitorul – UTA Arad

Astra Giurgiu – FCSB

Sepsi Sfântu Gheorghe – CS Universitatea Craiova

  • Etapa a II-a (29/30 august)

FC Hermannstadt – Academica Clinceni

Chindia Târgovişte – FC Dinamo

FC Botoşani – Poli Iaşi

Gaz Metan Mediaş – FC Argeş

UTA Arad – FC Voluntari

FCSB – FC Viitorul

CS Universitatea Craiova – Astra Giurgiu

CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe

  • Etapa a III-a (12/13 septembrie)

Academica Clinceni – Chindia Târgovişte

Dinamo – FC Botoşani

Poli Iaşi – Gaz Metan Mediaş

FC Argeş – UTA Arad

FC Voluntari – FCSB

Viitorul – CS Universitatea Craiova

Astra Giurgiu – Sepsi Sfântu Gheorghe

CFR Cluj – FC Hermannstadt

  • Etapa a IV-a (19/20 septembrie)

FC Botoşani – Academica Clinceni

Gaz Metan Mediaş – FC Dinamo

UTA Arad – Poli Iaşi

FCSB – FC Argeş

CS Universitatea Craiova – FC Voluntari

Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Viitorul

Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt

Astra Giurgiu – CFR Cluj

  • Etapa a V-a (26/27 septembrie)

Academica Clinceni – Gaz Metan Mediaş

Dinamo – UTA Arad

Poli Iaşi – FCSB

FC Argeş – CS Universitatea Craiova

FC Voluntari – Sepsi Sfântu Gheorghe

FC Hermannstadt – FC Botoşani

FC Viitorul – Astra Giurgiu

CFR Cluj – Chindia Târgovişte

  • Etapa a VI-a (3/4 octombrie)

UTA Arad – Academica Clinceni

FCSB – FC Dinamo

CS Universitatea Craiova – Poli Iaşi

Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Argeş

Gaz Metan Mediaş – FC Hermannstadt

Astra Giurgiu – FC Voluntari

FC Botoşani – Chindia Târgovişte

FC Viitorul – CFR Cluj

  • Etapa a VII-a (17/18 octombrie)

Academica Clinceni – FCSB

Dinamo – CS Universitatea Craiova

Poli Iaşi – Sepsi Sfântu Gheorghe

FC Hermannstadt – UTA Arad

FC Argeş – Astra Giurgiu

Chindia Târgovişte – Gaz Metan Mediaş

FC Voluntari – FC Viitorul

CFR Cluj – FC Botoşani

  • Etapa a VIII-a (24/25 octombrie)

CS Universitatea Craiova – Academica Clinceni

Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Dinamo

FCSB – FC Hermannstadt

Astra Giurgiu – Poli Iaşi

UTA Arad – Chindia Târgovişte

FC Viitorul – FC Argeş

Gaz Metan Mediaş – FC Botoşani

FC Voluntari – CFR Cluj

  • Etapa a IX-a (31 octombrie/1 noiembrie)

Academica Clinceni – Sepsi Sfântu Gheorghe

FC Hermannstadt – CS Universitatea Craiova

FC Dinamo – Astra Giurgiu

Chindia Târgovişte – FCSB

Poli Iaşi – FC Viitorul

FC Botoşani – UTA Arad

FC Argeş – FC Voluntari

CFR Cluj – Gaz Metan Mediaş

  • Etapa a X-a (7/8 noiembrie)

Astra Giurgiu – Academica Clinceni

Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Hermannstadt

CS Universitatea Craiova – Chindia Târgovişte

FC Viitorul – FC Dinamo

FCSB – FC Botoşani

FC Voluntari – Poli Iaşi

UTA Arad – Gaz Metan Mediaş

FC Argeş – CFR Cluj

  • Etapa a XI-a (21/22 noiembrie)

Academica Clinceni – FC Viitorul

FC Hermannstadt – Astra Giurgiu

Chindia Târgovişte – Sepsi Sfântu Gheorghe

FC Botoşani – CS Universitatea Craiova

FC Dinamo – FC Voluntari

Gaz Metan Mediaş – FCSB

Poli Iaşi – FC Argeş

CFR Cluj – UTA Arad

  • Etapa a XII-a (5/6 decembrie)

FC Voluntari – Academica Clinceni

FC Viitorul – FC Hermannstadt

Astra Giurgiu – Chindia Târgovişte

Sepsi Sfântu Gheorghe – FC Botoşani

CS Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş

FC Argeş – FC Dinamo

FCSB – UTA Arad

Poli Iaşi – CFR Cluj

  • Etapa a XIII-a (12/13 decembrie)

Academica Clinceni – FC Argeş

FC Hermannstadt – FC Voluntari

Chindia Târgovişte – FC Viitorul

FC Botoşani – Astra Giurgiu

Gaz Metan Mediaş – Sepsi Sfântu Gheorghe

UTA Arad – CS Universitatea Craiova

FC Dinamo – Poli Iaşi

CFR Cluj – FCSB

  • Etapa a XIV-a (15/16/17 decembrie)

Poli Iaşi – Academica Clinceni

FC Argeş – FC Hermannstadt

FC Voluntari – Chindia Târgovişte

FC Viitorul – FC Botoşani

Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaş

Sepsi Sfântu Gheorghe – UTA Arad

CS Universitatea Craiova – FCSB

FC Dinamo – CFR Cluj

  • Etapa a XV-a (19/20 decembrie)

Academica Clinceni – FC Dinamo

FC Hermannstadt – Poli Iaşi

Chindia Târgovişte – FC Argeş

FC Botoşani – FC Voluntari

Gaz Metan Mediaş – FC Viitorul

UTA Arad – Astra Giurgiu

FCSB – Sepsi Sfântu Gheorghe

CFR Cluj – CS Universitatea Craiova

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;