Poli Iaşi – Chindia Târgovişte 1-0 (0-0). Debut cu dreptul pentru Daniel Pancu în Copou

CSM Politehnica Iaşi a debutat cu dreptul în noua ediţie a Ligii 1, după ce a învins duminică după amiază, în Copou, scor 1-0 (1-0), pe Chindia Târgovişte, reuşita gazdelor fiind semnată de Juan Pablo Passaglia, în min. 22, în urma unei faze superbe, la care au mai contribuit Doru Popadiuc şi Răzvan Onea. Deşi cu un lot redus numeric, după plecarea în această vară a mai multor fotbalişti de bază (Şerban, Grădinaru, Horşia, Omoh, Luckassen), trupa condusă începând din acest sezon de Daniel Pancu a reuşit să-şi adjudece toate cele trei puncte puse în joc în primul rând datorită atitudinii, capitol la care noul tehnician al Iaşului a avut un rol determinant. Deşi nu au făcut un joc extraordinar, gazdele au arătat, per ansamblu, mult mai bine decât în sezonul recent încheiat, deşi perioada de pregătire avută la dispoziţie de Daniel Pancu a fost una foarte scurtă. Prima repriză a aparţinut, aprope în totalitate, moldovenilor, care au arătat o poftă de joc remarcabilă. Deşi ocaziile de gol la poarta lui Dinu Moldovan nu au fost numeroase, Iaşul a dat permanent impresia că mai pot înscrie, asta cu atât mai mult cu cât evoluţia oaspeţilor a fost una mai mult decât ştearsă. Paradoxal, însă, repriza a doua a aparţinut trupei lui Emil Săndoi, care a avut numeroase ocazii de a egala situaţia pe tabela de marcaj, baloanele expediate de atacanţii dâmboviţeni ratând de puţin ţinta. S-a terminat Poli Iaşi – Chindia Târgovişte 1-0, rezultat care-i oferă lui Daniel Pancu un debut aşa cum şi-ar dori fiecare antrenor: victorie şi trei puncte în clasament. Remarcaţi de la gazde: Răzvan Onea (cel mai bun jucător de pe teren, co-autor la golul înscris de Passaglia), Doru Popadiuc şi Cosmin Frăsinescu. De asemenea, tot la capitolul evidenţiaţi poate fi inclus şi fundaşul grec Nikolaus Baxevanos, sigur în intervenţii. La polul opus îi putem nominaliza pe Assulin (confruntat cu o problemă fizică după doar 11 minute de joc) şi Francis Cristea – şters. Au evoluat formaţiile: Poli Iaşi: Axinte – Frăsinescu, Mihalache, Baxevanos – Cabral, Popadiuc, F. Cristea (min. 58 Acka), Passaglia, Onea – A. Cristea (min. 90 Zaharia), Assulin (min. 11 De Iriondo); Chindia Târgovişte: Moldovan – Martac, Dinu, Piţian, Dumitraşcu (min. 83 Barbu) – Neguţ (min. 72 Berisha), Raţă, Yameogo (min. 83 L. Mihai), Ioniţă – A. Şerban (min. 46 Diaz) – Florea. În urma victoriei obţinute duminică, Poli Iaşi ocupă locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu 3 puncte. În etapa viitoare, elevii lui Daniel Pancu vor întâlni duminică, 30 august, de la ora 15.30, în deplasare, pe FC Botoşani, într-un adevărat derby al Moldovei.