4:18 pm - Saturday April 14, 7906

A fost stabilit “ţintarul” Seriei 1 a Ligii 3. Ştiinţa Miroslava, debut de foc în noua ediţie de campionat

La sediul Federaţiei Române de Fotbal (FRF) a avut loc joi, la prânz, tragerea la sorţi a “ţintarului” Seriei I a Ligii 3, sezonul 2020/2021. Reprezentanta judeţului Iaşi în această competiţie, formaţia Ştiinţa Miroslava, are ca obiectiv promovarea în Liga 2, principalele contracandidate ale trupei lui Cristi Popovici la locul 1 în serie, la finalul întrecerii, fiind Foresta Suceava şi Ceahlăul Piatra Neamţ. În acest sezon, FRF, în calitate de organizatoare a competiţiei, a decis modificarea sistemului de promovare în Liga 2. Astfel, după disputarea celor 18 etape ale campionatului (tur-retur), primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, după cum urmează: B1: Locul 1 Seria 1 vs Locul 2 Seria 2, B2: Locul 1 Seria 2 vs Locul 2 Seria 1, B3: Locul 1 Seria 3 vs Locul 2 Seria 4, B4: Locul 1 Seria 4 vs Locul 2 Seria 3, B5: Locul 1 Seria 5 vs Locul 2 Seria 6, B6: Locul 1 Seria 6 vs Locul 2 Seria 5, B7: Locul 1 Seria 7 vs Locul 2 Seria 8, B8: Locul 1 Seria 8 vs Locul 2 Seria 7, B9: Locul 1 Seria 9 vs Locul 2 Seria 10,
B10: Locul 1 Seria 10 vs Locul 2 Seria 9. Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri: învingătoarea B1 vs învingătoarea B2; învingătoarea B3 vs învingătoarea B4; învingătoarea B5 vs învingătoarea B6; învingătoarea B7 vs învingătoarea B8; învingătoarea B9 vs învingătoarea B10. Cele cinci câștigătoare vor obține, în final, dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2. Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie, împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament. Prima etapă din Seria 1 a Ligii 3 va avea loc pe 12 septembrie 2020, “capul de afiş” reprezentându-l derby-ul Foresta Suceava – Ştiinţa Miroslava.

Programul complet al turului Seriei 1 a Ligii 3:

Etapa 1

ACS HUŞANA HUŞI – CS DANTE BOTOŞANI

ACS BRADU BORCA – ACS ŞOMUZ FĂLTICENI

CS SPORTING JUNIORUL VASLUI – CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI

CSM PAŞCANI – ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ

ACS FORESTA SUCEAVA – CS ŞTIINŢA MIROSLAVA

Etapa 2

CS DANTE BOTOŞANI – CS ŞTIINŢA MIROSLAVA

ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – ACS FORESTA SUCEAVA

CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI – CSM PAŞCANI

ACS ŞOMUZ FĂLTICENI – CS SPORTING JUNIORUL VASLUI

ACS HUŞANA HUŞI – ACS BRADU BORCA

Etapa 3

ACS BRADU BORCA – CS DANTE BOTOŞANI

CS SPORTING JUNIORUL VASLUI – ACS HUŞANA HUŞI

CSM PAŞCANI – ACS ŞOMUZ FĂLTICENI

ACS FORESTA SUCEAVA – CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI

CS ŞTIINŢA MIROSLAVA – ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ

Etapa 4

CS DANTE BOTOŞANI – ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ

CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI – CS ŞTIINŢA MIROSLAVA

ACS ŞOMUZ FĂLTICENI – ACS FORESTA SUCEAVA

ACS HUŞANA HUŞI – CSM PAŞCANI

ACS BRADU BORCA – CS SPORTING JUNIORUL VASLUI

Etapa 5

CS SPORTING JUNIORUL VASLUI – CS DANTE BOTOŞANI

CSM PAŞCANI – ACS BRADU BORCA

ACS FORESTA SUCEAVA – ACS HUŞANA HUŞI

CS ŞTIINŢA MIROSLAVA – ACS ŞOMUZ FĂLTICENI

ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI

Etapa 6

CS DANTE BOTOŞANI – CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI

ACS ŞOMUZ FĂLTICENI – ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ

ACS HUŞANA HUŞI – CS ŞTIINŢA MIROSLAVA

ACS BRADU BORCA – ACS FORESTA SUCEAVA

CS SPORTING JUNIORUL VASLUI – CSM PAŞCANI

Etapa 7

CSM PAŞCANI – CS DANTE BOTOŞANI

ACS FORESTA SUCEAVA – CS SPORTING JUNIORUL VASLUI

CS ŞTIINŢA MIROSLAVA – ACS BRADU BORCA

ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – ACS HUŞANA HUŞI

CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI – ACS ŞOMUZ FĂLTICENI

Etapa 8

CS DANTE BOTOŞANI – ACS ŞOMUZ FĂLTICENI

ACS HUŞANA HUŞI – CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI

ACS BRADU BORCA – ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ

CS SPORTING JUNIORUL VASLUI – CS ŞTIINŢA MIROSLAVA

CSM PAŞCANI – ACS FORESTA SUCEAVA

Etapa 9

ACS FORESTA SUCEAVA – CS DANTE BOTOŞANI

CS ŞTIINŢA MIROSLAVA – CSM PAŞCANI

ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – CS SPORTING JUNIORUL VASLUI

CSM BUCOVINA RĂDĂUŢI – ACS BRADU BORCA

ACS ŞOMUZ FĂLTICENI – ACS HUŞANA HUŞ

Filed in: Informațía zilei, Sport

Comments are closed.

;