Foresta Suceava – Ştiinţa Miroslava 1-2 (0-1). Debut cu dreptul pentru ieşeni în Liga 3

Ştiinţa Miroslava a debutat cu dreptul în noua ediţie a Ligii 3, câştigând sâmbătă după amiază, scor 2-1 (1-0), în deplasare la Foresta Suceava, principala contracandidată din acest an la promovarea în Liga 2. Meciul disputat pe Stadionul “Areni” a fost unul foarte bun din punct de vedere spectacular, cu numeroase ocazii de gol la ambele porţi şi cu o evoluţie imprevizibilă a scorului. În chiar primul minut de joc, Florean, de la oaspeţi, prinde o “torpilă” de la 20 de metri, balonul loveşte bara transversală, cade pe bara laterală, după care intră în poartă, însă arbitrul nu validează golul, iar faza continuă. În min. 26, Ştiinţa deschide scorul, prin Nemţanu, cu un şut din 16 metri, după o centrare venită de pe partea dreaptă de la Sandu. În min. 35, gazdele solicită o lovitură de la 11 metri, la un presupus henţ în careul oaspeţilor, însă arbitrul nu acordă nimic. Prima repriză se încheie cu o mare ocazie a sucevenilor, balonul trimis din 16 metri de Martin (min. 43) lovind bara. Imediat după reluare, gazdele reuşesc să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, prin acelaşi Martin (min. 47), care reia în poartă balonul trimis excelent din lovitură liberă de la 24 de metri de Drugă. În min. 56, oaspeţii preiau din nou conducerea pe tabelă, în urma penalty-ului executat de Sandu, după un fault în careu asupra lui Unghianu. În min. 63, Bacanamwo , de la Ştiinţa, primeşte cel de-al doilea cartonaş galben din partea arbitrului şi este eliminat de pe teren. În min. 87, Bordeianu putea închide meciul, însă balonul trimis de jucătorul Ştiinţei din 16 metri trece de puţin pe lângă poartă. Trei minute mai târziu, gazdele au ocazia de a egala scorul, însă penalty-ul executat de suceveni la henţul în careu al lui Ichim este apărat de Jan Turiţă! Se termină Foresta – Ştiinţa 1-2 şi formaţia antrenată de Cristi Popovici ia încă din prima etapă o opţiune serioasă pentru promovarea în Liga 2. Ştiinţa Miroslava: Turiţă – Bacanamwo, Asofiei, Benchea, Ichim – Martinescu, Florean, Nemţanu (min. 66 Asăvoaei), Unghianu, Săvoaia (min. 75 Bordeianu), Sandu (min. 75 Kenneth).

Filed in: Sport