5:13 pm - Sunday April 19, 3029

Ştiinţa Miroslava – Şomuz Fălticeni 2-2 (2-0). Ieşenii, de nerecunoscut după pauză

Ştiinţa Miroslava a ratat şansa de a reveni pe primul loc în clasamentul Seriei 1 a Ligii 3, după ce sâmbătă după amiază nu a reuşit decât o remiză, scor 2-2 (2-0), la Uricani, cu Şomuz Fălticeni, în urma a două reprize diametral opuse. Dacă în primele 45 de minute, elevii lui Cristi Popovici au prestat un joc excelent, reuşind să perforeze de două ori poarta lui Chindriş, prin Florean (min. 14, care a executat magistral o lovitură liberă de la 28 de metri) şi Unghianu (min. 32 – şut din 16 metri), în partea a doua a jocului, ieşenii au fost de nerecunoscut, fiind egalaţi în urma golurilor lui Tchassen (min. 60) şi Afalna (min. 81). Ştiinţa pierde astfel două puncte extrem de importante şi se depărtează astfel de primele două locuri care permit la finalul campionatului să spere la promovare. Ştiinţa Miroslava: Turiţă – Martinescu, Benchea, Asofiei, Ichim – Bacanamwo, Florean, Săvoaia – Nemţanu, Obananaya, Unghianu. Rezerve: Daniliuc, Alexandru, Corduneanu, Vlădeanu, Bordeianu, Croitoriu, Munteanu, Asăvoaei, Costin; Şomuz Fălticeni: Chindriş – Chiseliţă, Zapata, Julei, Afalma – Dohotariu, Forizs, Hjimja, Toukam – Tutuia, Micloş. Rezerve: Pascal, Tchassen, Bady, Toader, Ciotu, Covasan, Pobciuc, Păiuş, Ailenei. În celelalte meciuri disputate sâmbătă în etapa a V-a a Seriei 1 s-au înregistrat rezultatele: Sporting Vaslui – Dante Botoşani 1-2, CSM Paşcani – Bradu Borca 2-2 (Marius Onofraş, team-managerul CSM Politehnica Iaşi, a deschis scorul, în min. 16, din penalty, pentru oaspeţi), Foresta Suceava – Huşana Huşi 3-0, Ceahlăul Piatra Neamţ – Bucovina Rădăuţi 1.2. În clasament:  1. Şomuz Fălticeni – 13 p, 2. Huşana Huşi – 12 p, 3. Ştiinţa Miroslava – 10 p, 4. Foresta Suceava – 6 p, 5. Bucovina Rădăuţi – 6 p, 6. Sporting Vaslui – 6 p, 7. Ceahlăul Piatra Neamţ – 6 p, 8. Bradu Borca – 4 p, 9. Dante Botoşani – 3 p, 10. CSM Paşcani – 1 p. Etapa viitoare, Ştiinţa Miroslava va evolua, sâmbătă, 17 octombrie, în deplasare, la Huşi.