Sorin Cârțu este noul antrenor al CSMS Iași

În urma înfrângerii pe care elevii săi au suferit-o, sâmbătă seara, la Severin, scor 1-2 (1-0), antrenorul lui CSMS Iași, Liviu Ciobotariu, a fost demis din funcție, locul său pe banca formației din Copou fiind luat de Sorin Cârțu. Anunțul a fost făcut, imediat după partidă, la Digi Sport, de primarul Iașilor, Gheorghe Nichita, președintele de onoare al CSMS Iași. “Am pierdut un meci cât un campionat. Echipa trebuie să fie trezită într-un fel. Salariile sunt la zi, jucătorii au avut și prime de 2.000 de euro. De ce să intrăm în Divizia B?”,  a spus Nichita, care a recunoscut că favorit să preia banca tehnică a ieșenilor, în locul lui Liviu Ciobotariu, este Sorin Cârțu. De altfel, fostul mare jucător al Universității Craiova, care în cariera sa a mai antrenat, printre altele, pe Rapid și CFR Cluj, era așteptat duminică la Iași. În ceea ce privește meciul de la Severin, ieșenii au respectat întocmai ”scenariul” din partida disputată, cu o etapă în urmă, pe teren propriu, cu Viitorul Constanța, pierzând cu 1-2, după ce la pauză aveau avantaj pe tabelă, în urma reușitei lui Onofraș. În repriza a doua, de la cabine parcă au ieșit alte echipe, pe de o parte un Severin mult mai motivat și hotărât să se bată până la capăt pentru rămânerea în prima ligă, iar de partea cealaltă un CSMS Iași blazat și lipsit de inspitație. În aceste condiții, cele două goluri înscrise de olteni, prin Florin Costea și Joel, nu au făcut decât să consfințească o victorie absolute meritată a mehedințenilor, care urcă, astfel, în clasament, peste ieșeni. În urma înfrângerii de la Severin, CSMS Iași a căzut pe locul 17 în clasament, având doar 22 de puncte după 27 de etape. Etapa viitoare, elevii lui Sorin Cârțu vor întâlni, pe teren propriu, luni, 29 aprilie, de la ora 21.30 (în direct pe Digi Sport 1), formația FC Brașov.

Filed in: Informațía zilei, Sport