Învinşi de „nocturnă”: Poli Iaşi – FC Viitorul 0-3, la „masa verde”

Meci de infarct, duminică seară, în Copou, între Politehnica Iaşi şi FC Viitorul, scorul final fiind stabilit, conform regulamentului, la „masa verde”, după ce instalaţia de nocturnă a Stadionului „Emil Alexandrescu a cedat în două rânduri,  prima dată chiar înaintea startului meciului – motiv pentru care startul partidei a fost amânat cu o oră – şi a doua oară, în min. 53, chiar în momentul în care balonul trimis de Răzvan Onea intra în plasa porţii lui Cojocaru. Până atunci, oaspeţii deschiseseră scorul în min. 23, prin fundaşul central Alin Dobrosavlevici, aflat la prima apariţie, în acest sezon, în tricoul Viitorului. Lipsită în atac de aportul lui Andrei Cristea, lăsat pe banca de rezerve de antrenorul Daniel Pancu, formaţia gazdă a pedalat în gol în primele 45 de minute, iniţiativa aparţinând aproape în totalitate oaspeţilor, care au avut mai multe oportunităţi de a se desprinde pe tabelă. Ieşenii au început excelent partea a doua a jocului şi, după ocazia lui Răzvan Onea (min. 51 – şut bombă de la 25 de metri, respins in extremis, în corner, de Cojocaru), Dzenan Zajmovic reuşeşte să egaleze (min. 52). Un minut mai târziu, Răzvan Onea înscrie pentru 2-1, chiar în clipa în care nocturna cedează pentru a doua oară şi, conform regulamentului, gazdele pierd meciul cu 0-3 la „masa verde”! Elevii lui Daniel Pancu se află la cea de-a patra înfrângere la rând în campionat şi ocupă locul 12 în clasament după nouă etape, cu nouă puncte. În etapa viitoare, Poli Iaşi va întâlni sâmbătă, 7 noiembrie, de la ora 14.30, în deplasare, pe FC Voluntari.