Dinamo – Poli Iaşi 4-1. Ieşenii, la a şaptea înfrângere în campionat în ultimele opt etape

Ieşenii continuă seria neagră începută în urmă cu opt etape, perioadă în care nu au reuşit să acumuleze decât un singur punct în clasament şi acela obţinut după mari emoţii (1-1 acasă, cu FC Argeş), depunându-şi serios candidatura pentru evitarea retrogradării. Vineri seară, elevii lui Daniel Pancu au pierdut din nou, în deplasare, cu scorul de 1-4 (1-1), în faţa lui Dinamo, scor devenit un déjà – vu pentru ieşeni în actualul sezon, în care şase din cele 13 partide disputate s-au încheiat cu acest rezultat. Ieşenii au deschis repede scorul în “Groapă” (min. 8), după o cursă formidabilă a lui Platini, finalizată cu un şut plasat, pe jos, care l-a surprins pe Mejias. Bucuria oaspeţilor nu a durat decât opt minute, Sorescu restabilind egalitatea pe tabela de marcaj (min. 16), după ce a transformat un penalty în urma unul fault comis de Passaglia în careu asupra lui Valentin Borcea. Repriza a doua a debutat cu o mare ocazie a aceluiaşi Platini (cel mai bun jucător al oaspeţilor), a cărui torpilă de la 25 de metri întâlneşte stâlpul din dreapta porţii lui Mejias (min. 55). Două minute mai târziu, balonul expediat de Alex Garcia este respins in extremis, peste poartă, de Bosz. Peste doar un minut, Dinamo preia conducerea pe tabela de marcaj, după reuşita lui Nemec, după o centrare perfectă de pe partea dreaptă a lui Sorescu. În min. 65, Alex Garcia prinde o “bombă” de la 25 de metri, după ce l-a văzut pe goal keeper-ul Iaşului ieşit mult din poartă, însă balonul este respins în corner de apărătorul buturilor echipei ieşene. În min. 77, Paul Anton reuşeşte golul serii în Liga 1, cu un şut extraordinar de la 35 de metri, la care Bosz nu a avut replică. Scorul final este stabilit în min. 86 de nou intratul Gueye, care finalizează simplu, din careul mic, centrarea excelentă a lui Sorescu (cel mai bun jucător al meciului). Succes fără dubii al lui Dinamo, echipă aflată la cea de-a patra victorie consecutivă, din care trei în campionat şi una în Cupa României împotriva Viitorului. În urma acestei noi reuşite, trupa lui Jerry Gane urcă până pe locul 8 în clasament, la două puncte de play-off. În schimb, după cea de-a şaptea înfrângere înregistrată în ultimele opt etape, elevii lui Daniel Pancu au coborât pe locul 15 (retrogradabil direct) în clasament, având acumulate doar 10 puncte în 13 etape. Dinamo: Mejias – Sorescu, Puljic, Bejan, R. Grigore – Răuţă (min. 88 Bani), Anton – A. Garcia, Borcea (min. 46 Gueye), Fabbrini (min. 88  Creţu) – Nemec (min. 77 Achim); Poli Iaşi: Bősz – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu – Fr. Cristea (min. 54 Vanzo), De Iriondo (min. 71 Breeveld), Passaglia (min. 84 Chacana) – Platini, A. Cristea (min. 72 Mensah), Calcan. În etapa viitoare, Poli Iaşi va întâlni marţi, 15 decembrie, de la ora 15, în Copou, pe Academica Clinceni.

Filed in: Informațía zilei, Sport