Ca și retrogradați: CSMS Iași – FC Brașov 1-2 (1-1)

Înlocuirea lui Liviu Ciobotariu cu Sorin Cârțu la cârma formației din Dealul Copoului nu a adus niciun plus în jocul practicat de Onofraș&Comp., CSMS Iași pierzând, din nou, luni seară, cu scorul de 1-2 (1-1), pe teren propriu, în fața lui FC Brașov, diminuându-și, practic, și ultima șansă de a evolua și de la anul în Liga 1.  Deși au început curajos jocul, reușind să deschidă relativ repede scorul, prin Pătulea, în min. 19, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Moutinho, ieșenii s-au stins treptat, demonstrând, încă o dată, pregătirea fizică defectuasă pe care au efectuat-o în iarnă. În aceste condiții, începând din minutul 30, FC Brașov a pus stăpânire pe joc și a dominat copios o echipă care nu a arătat mai nimic, nici măcar dorința de a nu se face de râs. Oaspeții au egalat în minutul 42, prin Tătar, după o centrare în careu a fostului fotbalist al Politehnicii Iași, Nuno Viveiros, iar în repriza a doua au ratat o mulțime de ocazii de gol. Până la urmă, elevii lui Adrian Szabo au reușit să introducă balonul în poarta lui Irimia, în minutul 79, prin Machado, lăsat liber în careu de Crețu. De remarcat că, în minutul 62, arbitrul Marius Avram le-a refuzat oaspeților un penalty clar, după ce Mitrea l-a ”cosit” în careu pe Georgian Păun, un alt fost jucător al Politehnicii. În urma acestui rezultat, CSMS Iași și-a consolidate locul 17 în clasament, având după 28 de etape doar 22 de puncte, cu cinci mai puține față de ocupanta ultimului loc care permite rămânerea în prima ligă, echipa lui Gică Hagi, Viitorul Constanța. În etapa viitoare, luni, 6 mai, de la ora 20.30 (în direct pe Digi Sport 1), CSMS Iași va evolua în deplasare, împotriva echipei de pe locul 15, Concordia Chiajna. În meciul de luni seara, de pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, CSMS Iași a evoluat în următoarea formulă: Irimia – Mitic, Creţu, Avrămia, Mitrea (min. 69 – Bădic) – Milea, Straton – Onofraş (min. 84 – Herghelegiu), Moutinho (min. 74 – Cl. Ionescu), Ţigănaşu – Pătulea.