Bucovina Rădăuţi – Poli Iaşi 1-4. Succes clar al ieşenilor înaintea debutului în noul sezon

CSM Politehnica Iaşi a încheiat cu o victorie seria meciurilor de pregătire disputate în vederea debutului în noua ediţie a Ligii 2.

Sâmbătă, elevii lui Costel Enache au învins în deplasare, cu scorul de 4-1 (1-0), pe Bucovina Rădăuţi, câştigătoarea Seriei 1 a Ligii 3 în sezonul trecut, prin golurile reuşite de Kamara .

Poli Iaşi a început meciul în formula: Popescu – Onea, Cană, Plămadă, A. Stan – Okan – Serediuc, Fr. Cristea, Stoenac, Corobuță – Kamara, reserve fiind Axinte, Brânză, Mihalache, Purcariu, Moisă, Pop, Pelivan, Istrate, Zaharia şi Deretti.

Oaspeţii au deschis scorul în min. 39, prin Kamara, găsit excelent în careu de pasa lui Fr. Cristea şi l-au majorat imediat după pauză (min. 46), prin Istrate, după o lovitură liberă exceutată excelent de acelaşi Francisc Cristea.

În min. 58, Kamara face “dubla”, pentru ca în min. 72, găsit foarte bine de Okan, noul vârf de atac al Iaşului, împrumutat în urmă cu numai două zile de la FC Botoşani, să reuşească Hat-trick-ul.

Golul de onoare al gazdelor a fost reuşit de Şpac (min. 76), cu un şut plasat la colţul lung.

Imediat după pauză, la oaspeţi au intrat Brânză, Zaharia şi Istrate, care i-au înlocuit pe Popescu, A. Stan şi Stoenac.

Pe parcursul părţii a doua a jocului, la Poli au mai fost introduşi în teren Deretti (min. 61 – în locul lui Francisc Cristea), Ionuţ Popa (min. 60 – în locul lui Corobuţă), Axinte (min. 70 – în locul lui Brânză), Mihalache (min. 75 – în locul lui Kamara), Moisă (min. 85 – în locul lui Okan), Purcariu (min. 85 – în locul lui Serediuc) şi Pelivan (min. 88 – în locul lui Onea).

Sâmbătă, pe 31 iulie, de la ora 11.00, CSM Politehnica Iaşi va debuta în noul sezon al ligii secunde, în deplasare, în compania formaţiei Petrolul Ploiești.