Politehnica Iași – CSM II Bacău 33-25. Gazdele, la al patrulea meci consecutiv fără înfrângere

Handbaliștii de la Politehnica Iași au învins sâmbătă, în Sala Polivalentă, formația CSM II Bacău cu scorul de 33-25 (13-8), în etapa a XIII-a în Divizia A, ajungând astfel la patru meciuri consecutive fără înfrângere în campionat. După o jumătate de repriză echilibrată, gazdele au înscris cinci goluri consecutive în șapte minute, desprinzându-se la 11-6 (min. 25), diferență înregistrată și la pauză.  Diferența pe care elevii antrenorului Florin Spiridon au avut-o după prima parte a jocului a crescut treptat de la șapte goluri (20-13 în min. 39), la opt goluri (23-15 în min. 43) și chiar nouă goluri (25-16 în min. 46) și 29-20 în min. 53). Prestația excelentă a handbaliștilor ieșeni la ultima reprezentație pe teren propriu din acest an a fost răsplătită așa cum se cuvine de spectatorii prezenți în tribune, care la finalul meciului i-au aplaudat minute în șir pe Ghica&comp. Politehnica Iași a evoluat în formula: Ionică, Păun – Ghiga 9 goluri, Nivard 8, Drenceanu 6, Șt. Ciobanu 4, Alex. Ciobanu 3, Moroșanu 2, Lătescu 1, Folescu. „Așa cum am promis, a fost un meci plăcut ochiului. Felicit jucătorii pentru atitudine și pentru jocul prestat!”, a declarat, după încheierea partidei,  antrenorul Florin Spiridon.

În celelalte meciuri din etapa a XIII-a a Diviziei A (Seria A), disputate tot sâmbătă, s-au înregistrat următoarele rezultate: CSU Galați – Magnum Botoșani 28-35 și CSU II Suceava – CSM II Focșani 31-27. Partida CSM II Vaslui – HC Pietricica Piatra Neamț se va disputa duminică, 12 decembrie, al ora 14.40.

Clasament: 1. Magnum Botoșani – 36 p, 2. CSU Galați – 33 p, 3. CSU II Suceava – 22 p, 4. CSM II Vaslui – 22 p, 5. CSM II Bacău – 13 p, 6. Politehnica Iași – 12 p, 7. CSM II Focașni – 10 p, 8. HC Pietricica Piatra Neamț – 1 p.

În ultima etapă a returului Seriei A, Politehnica Iași va evolua sâmbătă, 18 decembrie, în deplasare, în compania formației HC Pietricica Piatra Neamț.