Poli Iași – Metaloglobus București 1-0. Victorie obținută de gazde cu forcepsul

Politehnica Iași a învins sâmbătă, în Copou, pe ultima clasată în campionat, Metaloglobus București, scor 1-0 (0-0), rezultat în urma căruia a revenit pe podium, după zece etape. Succesul în fața lanternei Ligii 2 a fost, însă, obținut cu mari eforturi, după ce gazdele au făcut, din nou, un joc slab, poate cel mai slab de pe teren propriu din acest sezon.

Deși au început bine, Bujor șutând puțin peste poartă, după ce fusese găsit excelent de Hlistei pe partea dreaptă (min. 3), iar șutul lui Marchioni, de la 30 de metri, a lovit bara transversală (min. 29), gazdele s-au stins treptat, permițând oaspeților să pună stăpânire pe joc și să amenințe din ce în ce mai periculos poarta adversă. În minutul 34, fostul jucător al Iașului, Okan, putea deschide scorul, balonul trimis de acesta cu capul, din șase metri, fiind respins miraculos de Jankov. Elevii lui Eusebiu Tudor au continuat asaltul la poarta gazdelor, Huiban (min. 52) având o excelentă oportunitate de a debloca tabela, însă balonul trimis de atacantul bucureștean din patru metri este respins, din nou, providențial, de Jankov! Simțind pericolul, gazdele se avântă în atac și în minutul 67 reușesc deschiderea scorului: Francis Cristea trimite o “boltă” superbă care depășește apărarea gazdelor, Cătălin Hlistei “executându-l “pe Gavrilaș cu un șut puternic de la 20 de metri. În minutul 81, Neacșu are egalarea în vârful bocancului, însă șutul acestuia, din unghi, lateral stânga, este respins de același Jankov. Gazdele puteau face 2-0 în minutul 90+1, însă balonul trimis slab de Francisc Cristea, de la 20 de metri, este reținut de Gavrilaș. Victorie meritată a alb –albaștrilor, obținută însă nu fără emoții, în fața unei echipe care a jucat cu mult peste locul pe care îl ocupă în clasament.

Poli Iași: Jankov – Martac, Plămadă, Lică, Finica (min. 54 Ciaun) – Del Priore (min. 78 Tincu), Telcean (min. 46 Fr. Cristea), Marchioni – Bujor (min. 46 Anton), Hlistei, Hunte (min. 61 Plokhotnyuk).

Metaloglobus București: Gavrilaș – Neacșu, Caramalău, Okan (min. 62 Sava), Cazan – Pătlăgică (min. 78 Grosu), Răuță (min. 78 Șerban) – Sîrbu, Zakir, Sin (min. 68 Chiorean) – Huiban (min. 68 Zukhanovic).

De remarcat că, așa după cum declarase la conferința de presă de prezentare, desfășurată în urmă cu o zi, noul antrenor principal al Iașului, Leo Grozavu, a următir partida de la tribuna oficială, locul pe banca tehnică a gazdelor fiind ocupat, la meciul de sâmbătă, de “secundul” Mugur Cornățeanu.

În celelalte întâlniri din etapa a X-a a Ligii 2, disputate la sfârșitul acestei săptămâni, s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Brașov – FK Miercurea Ciuc 1-1 (meci disputat vineri), Dinamo – Ripensia Timișoara 1-0, CS Comunal Șelimbăr – Unirea Slobozia 1-1, CSC Dumbrăvița – CSM Slatina 2-1, Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej 1-2, Unirea Constanța – Minaur Baia Mare 1-0 (meciuri disputate sâmbătă). Meciul Politehnica Timișoara – Gloria Buzău va avea loc duminică, 16 octombrie, de la ora 11.45. Progresul Spartac – CSA Steaua se va disputa luni, 17 octombrie, de la ora 16.00, iar întâlnirea Oțelul Galați – Concordia Chiajna tot luni, 17 octombrie, de la ora 18.15.

Clasament: 1. Unirea Dej – 21 p, 2. CSA Steaua – 20 p, 3. Politehnica Iași – 20 p, 4. Unirea Slobozia – 18 p, 5. Oțelul Galați – 18 p, 6. FK Miercurea Ciuc – 17 p, 7. CS Comunal Șelimbăr – 16 p, 8. Gloria Buzău – 16 p, 9. CSM Slatina – 15 p, 10. Concordia Chiajna – 13 p, 11. FC Brașov – 13 p, 12. Dinamo București – 13 p, 13. CSC Dumbrăvița – 13 p, 14. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 12 p, 15. Progresul Spartac – 11 p, 16. Minaur Baia Mare  – 9 p, 17. Unirea Constanța – 9 p, 18. Ripensia Timișoara – 8 p, 19. Politehnica Timișoara – 5 p, 20. Metaloglobus București – 4 p.

Etapa viitoare, Poli Iași va întâlni vineri, 21 octombrie, de la ora 15.30, în deplasare, pe CSM Slatina, meciul urmând să fie televizat în direct de Digi Sport 1, Prima Sport 1 și Orange Sport 1.